Srbija centar (SRCE) navodi da stari železnički pragovi, koji gore u Makišu, prema važećim propisima spadaju u opasan otpad. U saopštenju se tvrdi da sadrže visokotoksična i kancerogena ulja i da moraju da budu skladišteni pod strogim merama zaštite, dok oko 50.000 tona tog materijala, prema navodima stranke, trenutno leži potpuno neobezbeđeno na više od 60 lokacija pored pruga širom Srbije.
SRCE dodaje da ovo nije prvi takav slučaj i tvrdi da su građani više od deset puta bili izloženi kancerogenom dimu u poslednjih nekoliko godina. U saopštenju se kritikuju i tvrdnje o modernizaciji pruga i kupovini novih lokomotiva za stotine miliona evra navodno za potrebe EXPO, uz ocenu da osnovna bezbednost ne postoji.
Stranka je ponovila i ranija upozorenja Gradskog odbora Beograd da je Makiš postao, kako navodi, ekološka bomba Čukarice. U saopštenju se kaže da su divlje deponije, nagomilani otpad i neodgovoran odnos prema prostoru doveli do gradnje u blizini vodoizvorišta, koje je od strateškog značaja za snabdevanje Beograda pijaćom vodom.
Posebno je upozoreno na Železnik, gde se, prema tvrdnjama SRCE-a, u neposrednoj blizini stambenih objekata nalazi velika divlja deponija starih guma. Stranka navodi da ta lokacija svakog sekunda može da izazove katastrofalan požar i da bi to trajno i ozbiljno ugrozilo zdravlje stanovnika ovog dela Čukarice.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.