Pravna grupa Green Legal Impact, koja zastupa domaću organizaciju Marš sa Drine, ocenila je u dopisu da je odluka Evropske komisije o strateškim projektima, među kojima je projekat „Jadar“, „pravno problematična“, odnosno da će svoje primedbe na navodno kršenje propisa izneti pred Sud pravde Evropske unije, prenosi Nova Ekonomija.
Evropska komisija je u martu ove godine usvojila listu od 47 strateških projekata za jačanje kapaciteta za sirovine. Kako je pisala Nova Ekonomija, 4. juna, ova inicijativa je proširena sa 13 strateških projekata koji se nalaze van Evropske unije, među kojima je i kontroverzni projekat iskopavanja litijuma u Srbiji.
U pravnom obaveštenju se ističe da odluka EU „ne sadrži objašnjenje o tome kako projekti ispunjavaju zahteve održivosti“, niti bilo kakvo činjenično ili pravno obrazloženje za dodeljivanje strateškog statusa.
„Ovo izostavljanje informacija predstavlja kršenje obaveze Komisije da navede razloge i stvara pravnu nesigurnost“, dodaje se u obaveštenju.
Evropska komisija je dužna da adekvatno i transparentno obrazloži svoje odluke na osnovu Ugovora o funkcionisanju EU, kao i Povelje EU o osnovnim pravima. Ovo je kroz više precendenata potvrđeno odlukama Suda pravde.
U odlukama koje se odnose na strateške sirovine, Evropska komisija tvrdi da projekti „ispunjavaju kriterijume“, bez navođena detaljnijih činjenica na koji način to zapravo čine, dodaje se u saopštenju.
Green Legal Impact ističe da ovo predstavlja „neuspeh da se navedu razlozi“, i čini odluku podložnom osporavanju i mogućem poništenju.
„Pogođene zajednice i nevladine organizacije koje razmatraju mogućnost osporavanja proglašenja projekta sirovina strateškim putem Zahteva za internu reviziju, treba da uključe neuspeh u navođenju razloga kao poseban osnov za nezakonitost odluke Komisije“, piše u pravnom obaveštenju.