Samoorganizovana grupa studenata iz Gornjeg Milanovca saopštila je danas da su posle šest meseci akcije „Student u svakom selu“, zaključili da je, iako svako mesto ima svoje specifičnosti, većina problema u tim srednima ista, a da ih se vlast „seti“ samo pred izbore.
U saopštenju su naveli da su u okviru te akcije obišli gornjomilanovačka sela i razgovarali sa meštanima.
„Nedovoljno razvijena vodovodna i kanalizaciona mreža, česte nestašice vode, loši putevi, neredovan javni prevoz, problemi sa snabdevanjem električnom energijom su samo deo problema“, naveli su.
Tu su ubrojali i „neefikasan rad mesnih zajednica“, te ukazali da je sve to samo deo onoga na šta im građani svakodnevno ukazuju.
Ocenili su da zbog nedostatka perspektive i nesigurnih radnih mesta sve više mladih odlazi iz sela, „ne zato što to žele, već zato što su na to primorani“.
„Ti problemi nisu nerešivi. Potrebno je samo da novac završava tamo gde je najpotrebniji, a da se ljudi zapošljavaju zbog znanja i stručnosti, a ne stranačke knjižice. Za to ćemo se boriti“, navodi se u saopštenju.
Istakli su da dok se sela prazne vlast se njihovih problema „seti“ uglavnom pred izbore.
Dodali su da su tada prioritet projekti „koji lepo izgledaju na konferencijama za medije“, a ne, kako su ukazali, „ono što ljudima svakodnevno nedostaje“.
Kao primer, studenti su naveli da je predsednik opštine Gornji Milanovac Dejan Kovačević najavio izgradnju saborske bine u selu Pranjani i rekonstrukciju i dogradnju terena u okviru milanovačke Sportske hale „Breza“.
Napomenuli su da „meštani Pranjana i dalje kubure sa nestašicama vode, kanalizacijom, putevima i drugim osnovnim problemima“.
„Ali, po svemu sudeći, opštini je preča saborska bina nego funkcionalna infrastruktura, jake mesne zajednice, ulaganje u poljoprivredu i uslovi da mladi ostanu na selu“, naveli su studenti u saopštenju.
Studenti u Gornjem Milanovcu su ocenili da rešenja za probleme meštana milalnovačkih sela postoje, „ali nedostaje volja da se interes građana stavi ispred stranačkih interesa“.
Pozvali građane na današnji studentski protest u Kraljevu pod sloganom „Sve se vidi na Vidovdan“.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.