Roditelji učenika Gimnazije „Jovan Jovanović Zmaj“ iz Novog Sada saopštili su danas da je ta škola zabeležila „katastrofu“ prilikom upisa osnovaca, jer su od planiranih 11 odeljenja kompletno popunjena samo dva.
„Jovina gimnazija ne da više nije najpoželjnija gimnazija u Novom Sadu, nego je poslednja na listi želja osnovaca, a škola će od 11 planiranih odeljenja ove godine samo dva odeljenja kompletno popuniti. Ovaj debakl je danas i potvrđen, kroz zvanično objavljene rezultate raspodela učenika po srednjim školama“, naveli su u saopštenju za javnost.
Dodali su da je, kada je reč o prirodno-matematičkom smeru, prag za upis ove godine bio najniži od svih novosadskih gimnazija, iako je do sada za Jovinu trebalo najviše poena.
„Ove godine je prag 90,5, dok je prošle trebalo čak 97,3 poena“, precizirali su roditelji.
Prema njihovim rečima, za informatički smer je planirano da se upišu tri odeljenja od po 20 učenika, ali je taj smer samo 14 učenika odabralo, pa će dva odeljenja ovog smera biti ugašena.
Dodali su da su konkursom bila predviđena i dva odeljenja specijalnog matematičkog smera po 20 učenika, ali umesto 40 učenika, samo 28 učenika je na listu želja stavilo taj smer.
„Za smer biologija – hemija je pre samo dve godine čak 90 učenika bilo zainteresovano, a sada je u to odeljenje raspoređeno svega 12 učenika, odnosno osam mesta je ostalo nepopunjeno“, piše u saopštenju.
Naveli su da je odeljenje za učenike sa posebnim sposobnostima za fiziku upisalo samo osam đaka, a i ovo odeljenje takođe je trebalo da ima 20 učenika.
„I za upis u bilingvalna odeljenja je situacija slična – po konkursu je planiran upis po 14 učenika za svako, ali se za rusko prijavilo samo sedam, za nemačko osam, a za francusko svega četiri učenika. Čak i za englesko bilingvalno, gde je do sada uvek bila višestruko veća konkurencija u odnosu na broj mesta, upisaće se sada tek 13 učenika“, piše u saopštenju.
Dodaje se da su preostale tri novosadske gimnazije popunile sva konkursom predviđena mesta.
„Više od godinu dana smo upozoravali na ovaj crni scenario, obilazili sve institucije po više puta, uz stalne apele da smene direktora Radivoja P. Stojkovića i tako sačuvaju najstariju novosadsku gimnaziju. I pored mnogobrojnih nezakonitih postupanja direktora, koje su roditelji svim institucijama dokumentovali, vlast je odlučila da iz čisto političkih razloga sačuva Radivoja P. Stojkovića na poziciji direktora“, navodi se u saopštenju.
Kao direktne krivce za „propast“ Jovine gimnazije označili su gradonačelnika Novog Sada Žarka Mićina, pokrajinskog sekretara za obrazovanje Roberta Otota, ministra prosvete Dejana Vuka Stankovića, kao i predsednika Srbije Aleksandara Vučića.
„Naravno, nikako ne treba zaboraviti ni crnu ulogu predsednika Srpske napredne stranke Miloša Vučevića, koji je kreirao laž o tome da je jedna profesorka njegovog sina izvodila u dvorište da oda počast stradalima ispod nadstrešnice. Kako učenici i profesori nisu ćutali na tu laž, vlast i Radivoje P. Stojković su nizom odluka, poput raseljavanja u tri škole, i otpuštanja velikog broja profesora, odlučili da kazne Jovinu gimnaziju koja se sada nalazi na rubu opstanka“, naveli su roditelji.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.