Opelom i polaganjem venaca u spomen-kripti novim Kosovskim junacima u hramu Svetog Vasilija Ostroškog u Nišu danas, na Vidovdan, odata je pošta vojnicima i policajcima nastralim na Kosovu i Metohiju tokom Nato bombardovanja 1999.
Vence su položili članovi porodica poginulih vojnika i policajaca, predstavnici udruženja boraca, Vojske Srbije, Skupštine Niša i Vlade Srbije.
U Hramu je na mermernim pločama uklesano 1.139 imena pripadnika Vojske Jugoslavije, policije i bezbednosnih snaga, koji su poginuli tokom 1999.
Snežana Denčić iz Leskovca kazala je da se među nastradalim vojnicima nalazi i njen suprug Mile, te da je u momentu pogibije imao 32 godine, ona 24 godine, a njihovi sinovi šest i dve i po godine.
„Moj suprug je poginuo na Košarama. Od tada je prošlo 27 godina, ali sve dok smo živi nosićemo veliku tugu i bol. Ne bih ni najgorem neprijatelju poželela to što smo mi doživeli“, izjavila je Denčić.
Predstavnici udruženja boraca istakli su da u spomen-kriptu dolaze dva puta godišnje, najpre 24. marta, na dan kada je 1999. počela Nato agresija i na Vidovdan.
„Značajno je da negujemo kulturu sećanja jer svaki vojnik umire dva puta. Prvi put kada hrabro pogine na frontu i drugi put kada ga svi zaborave“, istakli su nekadašnji borci.
Državni sekretar Ministarstva za rad zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Dragan Antić kazao je da danas iz tog hrama okupljeni šalju poruku ljudima koji su se borili i ginuli za Srbiju da nisu zaboravljeni.
„Ni jedno ime našeg vojnika i policajca ne sme da bude zaboravljeno, to je naš amanet današnjim pokoljenjima i budućim“, istakao je Antić.
On je kazao da je spomen-kripta „svetinja“ Srbije.
„Ovde svaki đak mora sa punim pijetetom, poštovanjem i dostojanstvom da dođe, zapali sveću, pomoli se i zatraži oproštaj od ljudi čija su imena ispisana u kripti“, naglasio je Antić.
Ta pomen-kripta otvorena je 24. marta 2024. godine.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.