Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je sa gradonačelnikom Niša Dragoslavom Pavlovićem o aktivnostima na projektu izgradnje gasne elektrane u Nišu. Sastanku su prisustvovali predstavnici Elektroprivrede Srbije, Srbijagasa, Toplane u Nišu, Zavoda za urbanizam Niš, finansijski konsultant i projektant. Đedović Handanović je navela da su započete aktivnosti na izradi i usklađivanju planske dokumentacije, kao i da je usvojen prostorni plan Grada Niša.
Prema njenim rečima, na sastanku su izloženi dinamika realizacije i ključne aktivnosti do kraja 2030. godine, kada je planiran završetak izgradnje elektrane. Ministarka je rekla da bi novo postrojenje trebalo da doprinese većoj sigurnosti snabdevanja električnom energijom i jačanju energetske stabilnosti Srbije, uz unapređenje snabdevanja toplotnom energijom Nišlija. Dodala je da je potrebna potpuna posvećenost svih uključenih, od Grada Niša, Zavoda za urbanizam i projektanta do Srbijagasa, EPS-a i EMS-a.
Slede osnivanje zajedničkog preduzeća EPS-a i SOCAR-a i usaglašavanje Ugovora akcionara za buduću zajedničku kompaniju između Elektroprivrede Srbije i SOCAR-a, a potpisivanje se očekuje u narednim nedeljama. Dragoslav Pavlović je rekao da su Grad Niš i sve lokalne institucije maksimalno posvećene što bržoj pripremi projekta i svim radnjama potrebnim da gradnja počne što pre. Početkom juna u Bakuu Elektroprivreda Srbije i SOCAR potpisali su Osnovne uslove saradnje za razvoj, izgradnju i upravljanje gasnom elektranom u Nišu.
Tim dokumentom definisani su ključni principi za osnivanje zajedničkog akcionarskog društva radi razvoja i realizacije projekta, kao i glavni komercijalni aspekti buduće saradnje. Đedović Handanović je podsetila i da je gasna elektrana u Nišu strateški projekat koji se realizuje u okviru saradnje Srbije i Azerbejdžana, za koji su države u februaru ove godine u Beogradu potpisale sporazum u prisustvu predsednika dve države.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.