Vlasti Mjanmara spalile su danas u Jangonu više od 50 tona konfiskovane droge poput heroina, opijuma, ketamina, metamfetamina, marihuane i kristalnog meta, vredne oko 600 miliona dolara.
Ove godine je uništena duplo skuplja količina droge u odnosu na prošlu, rekao je novinarima policijski zvaničnik Aung Mjat Soe.
Samo u Jangonu je zapaljena 31 različita vrsta droge u vrednosti od oko 321 milion dolara, rekao je on.
Droga je spaljivana i u Mandalaju i Taungiju, glavnom gradu države Šan u istočnom delu zemlje, povodom Međunarodnog dana protiv zloupotrebe droga i ilegalne trgovine, koji su uspostavile Ujedinjene nacije (UN).
Vojna hunta na vlasti saopštila je da je u januaru obavila zaplenila najveću količinu droge u istoriji zemlje.
Mjanmar ima dugu istoriju proizvodnje droge, povezanu sa političkom i ekonomskom nesigurnošću izazvanom decenijama oružanih sukoba.
Zemlja je bila glavni izbor ilegalne droge za istočnu i jugoistočnu Aziju, uprkos višestrukim naporima da se to suzbije.
Stručnjaci smatraju da su nemiri i nasilje u Mjanmaru nakon što je vojska preuzela vlast 2021. godine pospešili proizvodnju droge.
Vlada tvrdi da militantne grupe širom zemlje drogom finansiraju svoje pobune, kao i da nisu spremne da se uključe u bilo kakav mirovni proces jer ne žele da se odreknu unosne trgovine narkoticima.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.