Kako nezvanično saznaje Nova.rs, u Kragujevcu je juče održan sastanak predstavnika svih Univerziteta u Srbiji na kojem je predstavljen predlog ekspertske Vlade. Tek ako bude usvojen na plenumima svih univerziteta u blokadi, ovaj predlog će biti predstavljen javnosti.
Kako saznaje Nova.rs, već nekoliko nedelja studenti raspravljaju o predlogu prelazne ili ekspertske Vlade. Njihov predlog ekspertske Vlade juče je u Kragujevcu bio predstavljen predstavnicima svih univerziteta – Beograda, Novog Sada i Novog Pazara, Kragujevca i Niša.
Studenti će sa detaljima izaći u javnost samo ukoliko predlog ekspertske Vlade podrže svi univerziteti.
Nedavno su studenti Fakulteta organizacionih nauka objasnili kako izgleda procedura oko usvajanja ili odbijanja nekog predloga.
Svaki fakultet ima svoj lokalni plenum, gde se razmatraju i usvajaju predlozi koji bi mogli biti primenjeni na nivou celog univerziteta. Nakon što plenum usvoji određeni predlog, ukoliko plenum to želi, preko delegata radne grupe se on prosleđuje krovnoj radnoj grupi, gde sa predlogom bivaju upoznati i predstavnici ostalih fakulteta. Na sastanku krovne radne grupe, delegati razmatraju predloge, iznose ključne nedoumice i izražavaju zabrinutosti, kako bi kasnije mogli što preciznije objasniti predlog svojim lokalnim plenumima. Diskusija na ovom nivou omogućava bolju informisanost svih učesnika pre nego što se donese odluka. Nakon sastanka krovne grupe, delegati se vraćaju na svoje lokalne plenume, gde se predlog ponovo analizira.
Eво још мало увида у то како ми функционишемо!
— Blokada Fon (@BlokadaFon) March 30, 2025
Можда нешто може да се искористи да се уједине зборови на нивоу месних заједница у већи збор на нивоу града 😊
‼️Паметнији не попушта, паметнији се организује‼️
1/3 pic.twitter.com/GmN4DBDsbV
Kroz diskusiju, članovi plenuma iznose argumente i protivargumente, nakon čega donose jednu od sledećih odluka: usvajanje predloga u izvorom obliku, odbijanje predloga ili ostajanje suzdržanim. Kada lokalni plenumi donesu odluke, delegati ih predstavljaju na Velikom sastanku delegata, gde se glasovi svih fakulteta sabiraju. Ukoliko predlog dobije potrebnu podršku u skladu sa pravilima poslovnika rada VSD, on postaje zvanična odluka na univerzitetskom nivou. Nakon usvajanja, predlog može biti dodatno razrađen na krovnim sastancima ili njegova primena ostaje u autonomiji lokalnog plenuma koji ga je inicirao. Veliki sastanak delegata ima tri redovne sednice nedeljno.
Kako se biraju delegati?
Delegati koji idu na sastanke krovnih radnih grupa se biraju unutar samih okalnih radnih grupa pred svaki krovni sastanak. Delegati koji idu na VSD su obično pripadnici neke od lokalnih radnih grupa ili osobe izabrane od strane plenuma. Na svaki VSD i krovni sastanak je dozvoljeno poslati po tri delegata. Delegati imaju pravo na pitanje, repliku i reč, za razliku od posmatrača.