Današnji požar u Makišu, u kojem su se zapalili stari železnički pragovi, posledica je višegodišnjeg nemara Železnica Srbije, ali i kršenja Zakona o upravljanju otpadom, ocenila je danas Srbija centar (SRCE).
Ta stranka navodi da se stari železnički pragovi prema važećim zakonskim propisima tretiraju kao opasan otpad, jer sadrže visokotoksična i kancerogena ulja, odnosno da se oni moraju skladištiti pod strogim merama zaštite.
„Međutim, realnost na terenu je zabrinjavajuća, jer oko 50.000 tona ovog otrovnog materijala trenutno leži potpuno neobezbeđeno na više od 60 lokacija pored pruga širom Srbije. SRCE podseća da ovo nije prvi ovakav požar i da su građani više od deset puta bili izloženi kancerogenom dimu u poslednjih nekoliko godina“, navodi se u saopštenju.
Beogradski odbor SRCE dodaje da su u više navrata upozoravali da je Makiš postao ekološka bomba Čukarice, navodno zbog divljih deponija, nagomilanog otpada i apsolutno neodgovornog odnos prema prostoru, ali i gradnjom u blizini vodoizvorišta.
„Režim svesno ugrožava lokaciju od strateškog značaja za snabdevanje Beograda pijaćom vodom. Posebno upozoravamo javnost na kritičnu situaciju u Železniku. U neposrednoj blizini stambenih objekata nalazi se velika divlja deponija starih guma. Ova lokacija svakog sekunda može da izazove katastrofalan požar. To bi trajno i ozbiljno ugrozilo zdravlje stanovnika ovog dela Čukarice“, smatraju u SRCE.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.