Iako je jun 2025. godine bio najsušniji jun od početka merenja u Srbiji, sa osam gradova u kojima nije pala ni kap kiše, Srbija i dalje nema nacionalni ni lokalni plan za upravljanje sušom. Zbog ekstremne suše i niskog vodostaja, vanredne situacije su bile na snazi u Vranju, Trgovištu i Mionici, dok su Niš, Užice i Gornji Milanovac uputili apele za racionalnu potrošnju vode.
Marko Urošev, naučni saradnik Geografskog instituta „Jovan Cvijić“ SANU, ističe da je Srbija po dostupnosti vode na vrlo niskom nivou, sa svega „jednom punom rakijskom čašicom vode svake sekunde po stanovniku“. On objašnjava da nedostatak plana za sušu leži u nedovoljnim resursima, neznanju i čekanju na vladine odluke.
Urošev podseća na istraživanje iz 2021. godine, kada je od 24 javno-komunalna preduzeća za vodosnabdevanje, samo devet imalo akcioni plan za vanredne situacije, dok su ostali čekali na odluku Vlade Srbije. On napominje da Srbija ima istražene kapacitete podzemnih voda od oko 65 kubnih metara u sekundi, dok se trenutno koristi samo 15-17 m3/s, što ukazuje na neiskorišćen potencijal u borbi protiv nestašice vode.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.