Međunarodna pomorska organizacija (IMO) saopštila je da planira da evakuiše 11.000 pomoraca sa stotina brodova koji zbog rata SAD i Irana mesecima ne mogu da prođu kroz Ormuski moreuz.
Generalni sekretar te agencije Ujedinjenih nacija (UN) Arsenio Domingez saopštio je da su u operaciju uključeni Iran, Oman, ostale regionalne zemlje sa izlazom na more, Sjedinjene Američke Države (SAD) i pomorska industrija.
„Obezbedili smo neophodne bezbednosne garancije i temeljno proverili uslove za bezbednu plovidbu kako bismo podržali ove operacije“, rekao je on.
Saopštenje IMO je sadržalo uputstva iz Omana o tome kako brodovi mogu da putuju kroz moreuz, iako je Iran ponovo zatvorio taj prolaz zbog nastavljanja napada Izraela na Liban.
SAD su saopštile da su pregovarači razgovarali o „mehanizmima“ kako bi se osiguralo da Ormuski moreuz, jedan od glavnih svetskih prolaza za transport nafte, ostane otvoren.
Brodova je u tom prolazu sve više, ali ostaje pitanje ko ga kontroliše.
Kompanija za analitiku Kpler potvrdila je da je juče 39 brodova prošlo kroz moreuz, a 92 od petka do nedelje.
Pre početka rata u Iranu 28. februara, kroz Ormuski moreuz je dnevno plovilo oko 100 brodova.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.