“Građani s pravom nezadovoljni” je naslov teksta koji su svi mediji objavili kao saopštenje gradske vlasti Kragujevca u vezi raskopanih ulica, parkova i ostalih površina. U maniru velikih domaćina i brižnih gradskih otaca “četvorka” je ispred aktuelne gradske vlasti za ovakvo stanje okrivila kompaniju A1. Takvo ponašanje i stav uopšte ne iznenađuje jer su navikli da sve relativizuju, prebacuju odgovornost na prošlu vlast, nekog drugog ili o problemu da ne govore, kao da ga i nema.
A šta je istina, ili šta je najbliže istini?
Komunalno uređenje u gradu je Zakonom dato u nadležnost gradskim vlastima. Na osnovu toga je Skupština grada donela Odluku o komunalnom redu još 2007. godine. Od tad je više puta menjana i dorađivana, poslednji put 2023. godine. Njome je regulisano i raskopavanje .
Tom odlukom je čl. 60. Gradska uprava(GU) za komunalne poslove učinjena nadležnom za davanje odobrenja i vršenje nadzora nad raskopavanjem. Izbođač radova je osim plana i zahteva morao da pribavi još osam saglasnosti institucija, ustanova, gradskih i državnih organa.
Sledeći korak je propisan čl. 65. st 2 kojim je dat zadatak “upravljaču” a to je JKP Šumadija, da donese uputstvo, i to uz saglasnost pomenute GU kojim se regulišu koraci, agenda, pravila, mere itd. Istim članom je definisano da nadzor vrši “upravljač” odnosno JKP Šumadija
Nadalje se čl. 66. st 2 daje zadatak inspektorima GU da ukoliko JKP Šumadija ne radi posao nadzora i kontrole, nalože mere, a ako i one budu ignorisane, izdaju prekršajni nalog.
Sve je jasno, samo se ne zna da li je dogovor, nerad ili neznanje?
Jednostavno rečeno, za stanje u gradu u vezi raskopavanja, odgovorna je gradska vlast a direktno ovo četvoro uslikanih a “zabrinutih”. Nesporno da je privilegija i lepo biti gradonačelnik, direktor ili načelnik, ali ima li tu malo i odgovornosti? U ovom slučaju je nema. Uostalom, navikli smo, to je praksa.
Pokret za promene i progres
Zoran Mladenović