Danas, 10. oktobra, obeležava se Svetski dan mentalnog zdravlja, a ovogodišnji slogan „Mentalno zdravlje i posao“ stavlja naglasak na važnost mentalnog zdravlja na radnom mestu. Cilj ove kampanje je podizanje svesti o povezanosti mentalnog zdravlja i produktivnosti, te promovisanje zdravih radnih okruženja.
Mentalno zdravlje je neizostavan deo našeg opšteg zdravlja, a radno mesto predstavlja značajan deo života većine ljudi. Stres, velika očekivanja i brzi tempo modernog života mogu imati negativan utiecaj na naše mentalno zdravlje, što se često odražava i na našu profesionalnu učinkovitost.
Naglasak je da u ovakvim situacijama od pomoći može da bude terapijski proces, koja će nas usmeriti da sagledamo problem sa svih strana. Bitno je napomenuti da nije svako u mogućnsti da finansira brojne terapije, ali da je ipak zdravlje ono što nema cenu i nije nedostižno.
Zaposleni na lošem radnom mestu osećaju se najčešće kao u klopci, posebno ako nisu u mogućnosti da se na izvesno vreme udalje, uzmu bolovanje ili daju otkaz.

Zbog malih primanja zaposleni često nisu u mogućnosti da sebi priušte adekavatan odmor nakon teških i zahtevnih poslova što itekako utiče kako na njihovu produktivnost tako i na mentalno zdravlje .
Ukoliko se osećamo pod stalnom prismotrom, mentalno zdravlje počinje da popušta.

Kod dugotrajnog stresa luči se kortizol hormon stresa koji dovodi do pojačanog osećaja gladi. U takvoj situaciji često se poseže za hranom kao utehom, izbor su slatke namirnice i uglavnom je to nezdrava hrana. To sve dovodi do emocionalnog prejedanja .
Radno vreme kojim nismo zadovoljni, neostvarenost na poslu, ekonomska nesigurnost, faktori su koji mogu da utiču da počnemo da mrzimo posao koji smo nekada radili sa mnogo dobre volje. Na kraju bitno je da znamo da ni najbolji posao na svetu ne može da nam kupi zdravlje i duhovni mir.