Italijani su u proteklih nekoliko dana glasali o tome da li će smanjiti uslove boravka za državljanstvo za imigrante koji nisu iz Evropske unije sa 10 godina na pet. Ministar infrastrukture i saobraćaja Italije Mateo Salvini tvrdili su da je Italija evropska zemlja koja odobrava najviše zahteva za državljanstvo, prenosi BizLife.
„Najopasniji referendum je onaj koji bi proširio državljanstvo na stotine hiljada ljudi, a Italija je evropska zemlja broj jedan u smislu davanja državljanstva svake godine“, rekao je on u maju.
Međutim, nije tačno da Italija odobrava najviše zahteva za državljanstvo iz godine u godinu, a to možemo proveriti gledajući najnovije brojeve iz Eurostata. Oni pokazuju da je Španija 2023. godine odobrila najviše državljanstava, sa više od 240.000. To čini 22,9% ukupnog broja državljanstava dodeljenih u EU.
Foto: Freepik
Italija je na drugom mestu sa 214,000, zatim Nemačka sa 200,000, Francuska sa 97,000 i Švedska sa 68,000.
Velika Britanija je odobrila 202.000 državljanstava u 2023. godini, prema podacima britanske vlade.
Tabela se menja kada se broj dodeljenih državljanstava analizira u odnosu na broj stanovnika zemlje. U ovom slučaju, Luksemburg je zauzeo prvo mesto u EU u 2023. godini, sa 8.8 državljanstva na hiljadu ljudi, a slede ga Švedska (6.4), Španija (5), Belgija (4.7) i Italija (3.6), koja je ušla u prvih pet.
Slovačka, Bugarska i Litvanija daju najmanje državljanstava na 1.000 ljudi, prema Eurostatu, a svi su ispod 0,5. Eurostat takođe izračunava stopu naturalizacije za svaku zemlju. On upoređuje broj državljanstava dodeljenih ne-nacionalnom rezidentnom stanovništvu.
Prema ovoj metrici, najviša stopa naturalizacije bila je u Švedskoj (7.9), zatim Rumuniji (5.9) i Italiji (4.1). „U 2023. godini, u EU u celini, državljanstvo je dobilo 2,6 uobičajenih stanovnika na sto državljana koji nisu državljani“, rekao je Eurostat.
Istina je, dakle, da je Italija dosledno među najvišim po ukupnom broju dodeljenih državljanstava, a najviše je dala u nekim godinama, kao što su 2022. i 2020. godine. U prvom, Italija je ponovo naturalizovala oko 214.000 ljudi, a u drugom je dodelila državljanstvo za oko 132.000.
Ipak, kako stvari stoje i kako dolaze rezultati referenduma, Italija ima neke od najstrožih uslova za državljanstvo u Evropi, a imigranti moraju da žive tamo 10 godina pre nego što zvanično postanu Italijani. Drugi, kao što su Švajcarska, Litvanija i Slovenija, imaju slične odredbe, dok značajan broj evropskih zemalja traži da imigranti tamo žive samo pet godina. Na primer, Finska, Francuska, Irska i Portugal.
Dok Italija razmišlja o smanjenju zahteva za naturalizaciju, neke zemlje razmišljaju o odlasku ili su već otišle drugim putem.
Vlada Velike Britanije najavila je da namerava da donese nova pravila koja podižu količinu vremena koje imigrant mora da provede u zemlji pre nego što može da podnese zahtev za državljanstvo od pet do 10 godina, osim ako ne mogu da pokažu „stvarni i trajni doprinos ekonomiji i društvu“.
U međuvremenu, Belgija je nedavno povećala troškove podnošenja zahteva za državljanstvo sa 150 na 1.000 evra.