Državni sekretar SAD Marko Rubio započeo je danas trodnevnu diplomatsku turneju po zemljama Persijskog zaliva, javlja agencija Rojters.
Rubio će razgovarati sa američkim saveznicima koji smatraju da su ustupci predviđeni prošlonedeljnim memorandumom o razumevanju SAD i Irana previše izdašni.
Jedna od tema razgovora moglo bi biti i osnivanje investicionog fonda od 300 milijardi dolara predviđenog memorandumom.
Rubio, koji je kasno sinoć stigao u Abu Dabi, preduzima svoju prvu diplomatsku misiju na visokom nivou u vezi sa memorandumom.
Među zemljama koje Rubio posećuje su Ujedinjeni Arapski Emirati i Kuvajt.
U obe zemlje nalaze se strateški važne američke vojne baze, koje su se našle na meti Teherana tokom rata.
Rubio je potvrdio da će sa saveznicima SAD razgovarati o njihovom nezadovoljstvu odredbama memoranduma, i da će biti reči i o pitanjima koja njime nisu obuhvaćena.
Proteklih nedelja, Rubio pretežno nije javno učestvovao u razgovorima u vezi sa Iranom.
Pregovore sa Teheranom u Švajcarskoj prošlog vikenda vodio je potpredsednik SAD Džejms Dejvid Vens.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.