Ministar spoljnih poslova Republike Srbije Marko Đurić rekao je tokom boravka u Panami da Srbija vidi jednu od svojih važnih prednosti u tome da bude među pionirima u povezivanju Evrope sa zemljama Centralne i Latinske Amerike. Delegacija Srbije učestvuje na 56. Generalnoj skupštini Organizacije američkih država.
Đurić je ocenio da je atmosfera na skupovima Organizacije američkih država prijateljska i više okrenuta budućnosti nego što je to često slučaj na evropskim i regionalnim forumima. Naveo je i da je ovo njegovo treće učešće na samitima OAD u svojstvu ministra spoljnih poslova, kao i da Srbija već godinama redovno učestvuje na tim skupovima.
Tokom boravka u Panami, rekao je, imao je niz razgovora sa šefovima diplomatija zemalja regiona i sa generalnim sekretarom Organizacije američkih država. Ukazao je na značaj podrške koju Srbija u tom delu sveta ima kada je reč o očuvanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta, uz poruku da tu podršku ne treba uzimati zdravo za gotovo i da je potrebno stalno jačati političke, ekonomske i druge veze. Đurić je istakao da je za Srbiju važno učešće rastućih ekonomija Centralne i Latinske Amerike na međunarodnoj izložbi Expo 2027 u Beogradu, kao i da se u narednom periodu očekuju nove potvrde učešća.
Dodao je i da se očekuje zaključivanje dva važna sporazuma između Srbije i Paname. Prema njegovim rečima, brojni susreti u Panami predstavljaju priliku koja se koristi na najbolji mogući način. Đurić je naveo i da će saradnja Evrope i zemalja Centralne i Latinske Amerike u budućnosti biti jedan od glavnih pokretača ekonomskog, tehnološkog i ukupnog razvoja sa obe strane Atlantika. Ocenio je i da Srbija, iako mala zemlja, može da bude među pionirima u tom procesu. Đurić je dodao da se u zemljama tog regiona veoma ceni kada evropski ministri pokažu poštovanje prema Organizaciji američkih država i njenim članicama, kao i da se trud uložen u izgradnju ugovorne osnove i privredne saradnje višestruko vraća u godinama koje dolaze. Govoreći o globalnim prilikama, ocenio je da Latinska i Centralna Amerika, u svetu opterećenom ratovima i krizama, predstavljaju jedan od retkih regiona koji zadržavaju stabilan ekonomski rast i mir, te da svojim naučnim, intelektualnim i društvenim potencijalima predstavljaju zonu nade i budućnosti. Dodao je da je jačanje odnosa sa državama Latinske i Centralne Amerike, uz dosledan rad sa afričkim zemljama, deo principijelne i nezavisne spoljne politike koju vode predsednik Republike Aleksandar Vučić i Vlada Srbije.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.