Kako je navedeno, vršilac dužnosti direktora javnog preduzeća Srbija Kargo Dušan Đukić uputio je u ponedeljak, 22. juna, železničkim sindikatima Predlog programa rešavanja viška zaposlenih u 2026. godini na mišljenje.
U dokumentu u koji je Danas imao uvid navodi se da je Planom poslovanja Srbija Kargo za 2026. godinu predviđeno da broj zaposlenih u toj kompaniji na dan 30. juna 2026. godine, kao i na kraju svakog narednog kvartala tokom godine, iznosi 1.250 zaposlenih, u cilju usklađivanja kadrovskih kapaciteta sa stvarnim potrebama poslovanja.
„Imajući u vidu da je na dan 21.05.2026. godine u Društvu sistematizovano 2.340 radnih mesta, od čega je popunjeno 1.827, radi optimizacije poslovanja Društva i prilagođavanja organizacije rada i sistematizacije poslova planiranim potrebama poslovanja, neophodno je da se broj radnih mesta smanji za 935, odnosno da se broj zaposlenih smanji za 424 zaposlena“, navedeno je u predlogu.
U ovom dokumentu podseća se da je, radi usklađivanja postojeće organizacije rada i sistematizacije poslova sa stvarnim potrebama poslovanja, kompanija donela Pravilnik o izmenama Pravilnika o organizaciji i sistematizaciji poslova Akcionarskog društva za železnički prevoz robe Srbija Kargo, koji je objavljen 21. maja 2026. godine, a stupio na snagu 29. maja.
Kako su naveli, potreba za restrukturiranjem postojećih kadrovskih kapaciteta proistekla je iz finansijsko-ekonomskih i organizacionih razloga.
Predlog programa rešavanja viška zaposlenih, osim reprezentativnim sindikatima, dostavljen je i republičkoj organizaciji nadležnoj za zapošljavanje radi davanja mišljenja, odnosno predloga mera za sprečavanje ili smanjenje broja otkaza ugovora o radu, kao i mera za obezbeđivanje prekvalifikacije, dokvalifikacije, samozapošljavanja i drugih vidova novog zapošljavanja viška zaposlenih.
U dokumentu se navodi da su reprezentativni sindikati dužni da dostave mišljenje na Predlog programa u roku od 15 dana od dana njegovog prijema, dok je Republička organizacija nadležna za zapošljavanje dužna da u istom roku dostavi predlog mera.
Kompanija Srbija Kargo navela je da je glavni razlog za otpuštanje ovog broja zaposlenih loše poslovanje.
Istaknuto je da kompanija u prethodnom periodu beleži neprofitabilno poslovanje u kontinuitetu.
„Sa trenutnim obimom poslovanja, bruto marža nije dovoljna da pokrije visoke direktne troškove, kao i ostale operativne i druge troškove. Pored toga, Društvo takođe beleži i ubrzano slabljenje tržišne pozicije, uz tendenciju daljeg smanjenja, pri čemu relativni pad za poslednjih sedam godina iznosi preko 50 odsto“, navedeno je u obrazloženju.
Kompanija je dodala i da, prema uporednoj analizi sa listiranim kompanijama i konkurentima, ima najniži pokazatelj prevezene količine robe po zaposlenom (NTKM/zaposlenom), što, kako je naglašeno, ukazuje na neefikasnost.
Zbog toga, kako je ukazano, kompanija nije u mogućnosti da redovno izmiruje obaveze prema dobavljačima bez kontinuirane finansijske pomoći države, što dovodi do visoke zaduženosti i ugrožene likvidnosti.
Jedna od mera koja bi trebalo da doprinese uštedama jeste racionalizacija broja zaposlenih.
Kriterijum za rešavanje viška zaposlenih jeste prestanak potrebe za obavljanjem poslova usled brisanja i ukidanja radnih mesta iz unutrašnje organizacije i sistematizacije poslova.
Shodno tome, kompanija je naglasila da ne postoji potreba za utvrđivanjem i propisivanjem dodatnih kriterijuma za ocenjivanje zaposlenih.
Deo finansijskih sredstava za rešavanje socijalno-ekonomskog položaja viška zaposlenih, odnosno za isplatu otpremnina, u iznosu od 600 miliona dinara, obezbeđen je zaključkom Vlade Srbije od 26. decembra 2025. godine.
„Preostali deo finansijskih sredstava za ove potrebe, u iznosu od najmanje 209,5 miliona dinara, obezbeđen je zaključkom Vlade kroz Program o izmenama i dopunama programa o rasporedu i korišćenju subvencija za Srbija Kargo za 2026. godinu“, navodi se u dokumentu.
Zaposlenima koji budu proglašeni viškom po ovom programu pripada otpremnina u visini od 500 evra u dinarskoj protivvrednosti prema srednjem kursu Narodne banke Srbije.
Zaposlenima za čijim radom je prestala potreba, a kojima se ne može obezbediti odgovarajuća mera za zapošljavanje, biće otkazan ugovor o radu uz isplatu otpremnine.
Rok za otkaz ugovora o radu i donošenje rešenja načelno je do 30. juna, ali može biti produžen iz opravdanih razloga, imajući u vidu mišljenja sindikata i Republičke organizacije nadležne za zapošljavanje na Predlog programa, navodi se u dokumentu, objavio je Danas.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.