Predsednik Resornog odbora NPS za privredu i preduzetništvo i odbornik u Skupštini grada Beograda Nenad Baletić rekao je da analiza usvojenog prvog rebalansa i predloga drugog rebalansa pokazuje ozbiljne razlike između izjava gradskih zvaničnika i podataka iz zvaničnih dokumenata.
„U predlogu drugog rebalansa budžeta jasno je navedeno da Grad Beograd ima budžetski deficit od 9.438.497.906 dinara. Govoriti o ‘višku u kasi’ dok su izdaci veći od prihoda za gotovo 9,4 milijarde dinara predstavlja potpunu zamenu teza“, naveo je Baletić u saopštenju.
On je dodao da su prihodi povećani sa oko 178 na 187 milijardi dinara, ali da su istovremeno rashodi porasli sa približno 187,5 na 196,4 milijarde dinara.
Baletić je naveo da je prihod od poreza na imovinu povećan sa oko 26 na gotovo 29,75 milijardi dinara, što predstavlja dodatno opterećenje građana, dok je prihod od doprinosa za uređivanje građevinskog zemljišta povećan sa oko 9,5 na 11,5 milijardi dinara.
Prema njegovim rečima, transferi iz republičkog budžeta porasli su sa oko 58 miliona na više od 1,85 milijardi dinara, što, kako tvrdi, predstavlja pomoć za pokrivanje budžetskih pritisaka, a ne rezultat boljeg poslovanja gradske vlasti.
Baletić je naveo i da je planirana prodaja gradske imovine povećana sa oko 1,65 na 3,23 milijarde dinara, kao i da su prihodi od komunalnih taksi porasli za oko 456 miliona dinara.
Dodao je da su rashodi za usluge po ugovoru povećani za više od 5,1 milijardu dinara u odnosu na prvi rebalans, dok je za subvencije gradskim i privatnim preduzećima predviđeno više od 1,2 milijarde dinara dodatnih sredstava.
NPS je najavio da će podneti predlog za dopunu dnevnog reda sednice Skupštine grada Beograda kako bi se otvorila rasprava o izveštaju Državne revizorske institucije, za koji tvrde da gradska vlast pokušava da potisne iz javnosti.
„Promena gradske vlasti neophodna je kako bi se sprečilo dalje urušavanje finansijske stabilnosti Beograda“, poručio je Baletić.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.