Miroslav Aleksić je u Skupštini Srbije 24. 6. ocenio da izmene i dopune Zakona o presađivanju ljudskih organa otvaraju prostor za zloupotrebe ljudskim organima.
Prema njegovim rečima, promenama bi se stavilo van snage sve što je pokojnik odlučio za života, bez obzira na donorsku karticu, a odluka bi prešla na užu ili širu porodicu i etičke odbore u bolnicama. Aleksić je naveo da bi to dodatno narušilo već nisko poverenje u zdravstveni sistem. Rekao je da bi ljude trebalo motivisati da zaveste organe, ali da vlast, po njegovim rečima, pravi zakonske anomalije koje mogu biti zloupotrebljene.
Tvrdi i da poverenje u zdravstvo ne postoji, kao i da su građani bez novca u lošijem položaju od onih koji imaju novac. On je poručio da je zdravstvo jedna od najvažnijih tema za građane Srbije i kritikovao poslanike vladajuće stranke da sa teme transplantacije skreću pažnju pričama o ulaganjima u zdravstvo. Kao primer je naveo Novi Beograd, gde, kako je rekao, postoje dva doma zdravlja na 220.000 stanovnika.
Zatim je dodao da se grade klinički centri, ali da je pitanje ko će u njima raditi jer lekari odlaze. Aleksić je rekao i da su lekari u lošoj situaciji zbog bednih plata i katastrofalnih uslova rada. Prema njegovim rečima, Srpska napredna stranka nije uspela da reši ni postojeće probleme u zdravstvu, među kojima su liste čekanja, pa je, kako je naveo, nelogično očekivati da će nove regulacije o presađivanju organa funkcionisati u sistemu u kojem ništa ne funkcioniše. U nastavku je tvrdio da se u zdravstvu jedino dobro vidi kroz nabavku najkvalitetnijih i najskupljih veštačkih kukova i kolena, uz ocenu da je razlog za to veća zarada onih koji njima trguju. Kao primer korupcije naveo je kompaniju Magna farmacija i Jasnu StaniVuk, tvrdeći da ta firma godinama dobija milijarde na tenderima i izvlači novac iz džepova građana Srbije. Aleksić je rekao da je ta firma za četiri godine dobila 1.120 tendera, odnosno po jedan svakog dana za zdravstvene institucije u Srbiji, kao i da je vrednost nabavki 40 milijardi evra. Naveo je i da su Johnson Electric i Siemens zastupani preko Magna farmacije, kao i da se skener ili magnet plate milion, a zatim prodaju za dva. Dodao je da je Jasna StaniVuk na 46. mestu najbogatijih ljudi u regionu, ispred Novaka Đokovića, i da trguje medicinskom opremom i uređajima.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.