Aleksandar Arsić, koji je kao pravnik radio u Institutu za javno zdravlje Kragujevac, 2023. dobio je otkaz, nakon što je, kako za Nova.rs kaže, otkrio brojne nepravilnosti u radu ove ustanove, nameštanje javnih nabavki i nenamensko trošenje novca, što je pokazao i izveštaj budžetske inspekcije Ministarstva finansija. Aktuelni direktor Instituta, međutim demantuje navode Arsića i objašnjava da je otpušten zbog odbijanja da izvrši naloge poslodavca, piše portal Nova.
Arsić je u Institutu zaposlen od 2013. kada je ustanovom rukovodio Dragan Vasiljević.
“On nije bio politička ličnost, a bio je na čelu Instituta 10 godina i u tom periodu vratili smo dug od pola miliona evra, koji nam je ostavio prethodni ‘SPS direktor’. Naša ustanova je takva da se ne finansiramo iz budžeta, nego sami obezbeđujemo prihode. U tim prihodima uvek smo imali za plate i 30 odsto stimulacije, kao i naknadu za slavu firme i slično. A visina plata u Institutu bila je među najvećim u odnosu na sve firme u gradu, ali ne samo kod rukovodećih kadrova, nego svih zaposlenih. Od dolaska novog direktora Nebojše Rankovića, sve je nestalo“, priča za Nova.rs Arsić.

Naime, Vasiljević je smenjen 2021. godine, a na čelo Instituta dolazi novi direktor.
„Smenili su ga u vreme korone pod izgovorom da firma trpi gubitke, što je apsolutno netačno, jer je ostavio ustanovu sa 340.000 evra u plusu. U vreme Vasiljevića postavljen sam za šefa odeljenja 2015. a kolega D. B, koji je sad desna ruka novog direktora, vodio je pre mene nabavke za laboratoriju. Kada su me postavili za šefa javnih nabavki, zatekao sam sporne kupovine, odnosno da je manje od 30 odsto nabavki išlo na tender. Sve ostalo su poručivali i dogovarali telefonom. Svaka firma je imala svoj deo. Na fiktivni tender javi se jedan ponuđač i dobije posao po dogovoru“, priča Arsić.

Dok je Vasiljević bio direktor, Arsić je uspeo da prebaci nabavku na tendere, ali čim je stigao novi rukovodilac, situacija se preokrenula.
“D. B. je postavljao uslove koji su bili neadekvatni. Dolaskom Rankovića ostao sam neko vreme na mestu šefa za Javne nabavke, ali su me izolovali u prvih šest meseci i nisam prisustvovao kolegijumima. Doveo je novu garnituru, a D. B. je dobio veća ovlašćenja i odrešene ruke. Od maja 2022. odobrili su mi da prisustvujem kolegijumima, a u međuvremenu je D. B. tražio moju smenu”.
Nabavka za PCR
U julu 2022. pokvario se deo jednog PCR aparata.
„Deo je bio navodno pokvaren, trebalo je hitno da se zameni. Uradio sam plan nabavke, koji je usvojen na sednici. Procena vrednosti tog dela bila je oko milion i po dinara. Čekao sam da stručne službe dostave specifikaciju da bih mogao da raspišem nabavku, ali njihovog izveštaja nije bilo danima. Na kolegijumu krajem avgusta, pitao sam načelnika mikrobiologije kako je nabavka zavedena pod ‚hitno‘, a ja i dalje nemam specifikaciju. Tada su mi objasnili da je sve završeno, iako nije bilo javne nabavke. Tražili su da retroaktivno raspišem nabavku za aparat, fiktivnu nabavku, na koju će se javiti ta određena firma“, objašnjava Arsić.

Odbio je da radi fiktivnu nabavku, a potom i da, kao član Komisije za nabavku, potpiše odobrenje za kupovinu testova za mikrobiologiju, koji su nabavljeni bez tendera.
“Tokom korone bili su nam potrebni testovi za mikrobiologiju čija je vrednost oko 30 miliona dinara. Saznao sam da je D. B. čekao da se određena firma (naziv poznat redakciji) registruje, kako bi u dogovoru sa njima nabavio te testove. Dostavili su mi specifikaciju za testove, koja je bila promenjena u odnosu na prethodne. Posalo sam sve firmi od koje smo ranije nabavljali testove i najavio im raspisivanje nabavke, da bi mi odgovorili da ne mogu da učestvuju, jer je to za samo jednu, određenu firmu“.

Arsića tada optužuju da koči pružanje zdravstvene zaštite građanima, a on se obraća Ministarstvu zdravlja i Ministarstvu finansija.
“Nadzorni odbor uputio je pismo Ministarstvu finansija jer nisu mogli da utvrde da li je PCR aparat popravljen ili nije, jer su nabavljeni deo u međuvremenu skinuli, iz straha da će biti optuženi za prevaru. Mole ministarstvo da sa inspekcijom izvrši vanredni nadzor i utvrde postoje li nepravilnosti. Tada, u novembru 2022, kontaktirali su me pripadnici antikorupcijskog tima, kao i BIA. Do avgusta 2023. bio sam u kontaktu sa njima, a imaju sve dokaze danas protiv uprave Instituta, koje zbog politike ne mogu još da iskoriste“.
Smena, pa otkaz
Sporna nabavka za testove prošla je u aprilu 2023, a 24. aprila Arsić je smenjen.
“Rečeno mi je da sam smenjen sa mesta šefa odeljenja i da ću biti organizator promotivnih aktivnosti u marketingu, šta god to značilo. Blokirali su mi mejl, oduzeli računar, kancelariju i premestili me u podrumsku, pomoćnu prostoriju. Od tada nijedan posao više nisam dobijao, a angažovali su firmu iz Beograda da vodi poslove nabavki, što je papreno naplaćeno“.
Posle nekoliko meseci, protiv Arsića je pokrenut disciplinski postupak, a u oktobru 2023. dobio je rešenje o otkazu.

“Ukazivao sam i na nepravilnosti povećanja plata bliskim saradnicima direktora, za čak 59 odsto u odnosu na osnovnu platu. Potom i na fiktivne prekovremene sate koji su im isplaćivani, a sam Institut je osiromašio. Ministarstvo finansija utvrdilo je da je Institut proneverio 68 miliona dinara na ime neosnovanog uvećanja zarada i nenamenskog trošenja para”, naglašava Arsić.

Bivša ministarka zdravlja je, kaže on, tri puta pokušavala da smeni direktora Rankovića.
“Nije uspela jer ima zaštitu iz određenih krugova SNS. Meni je poručeno da dok je ova vlast, ja u Kragujevcu neću moći da se zaposlim. Stizala su mi upozorenja da se ne igram, da treba da sam srećan što nisam gore prošao”, priča Arsić, koji od tada do danas bezuspešno traži posao u gradu iz kojeg ne želi da se seli, uprkos svemu.
U međuvremenu je, dodaje on, Institut finansijski propao.
„Nema više stimulacija, ljudi rade na minimalcu, međuljudski odnosi su nenormalni. Podneo sam tužbu zbog smene protiv Instituta, pa je postupak za smenu bio u zastoju i sad se vodi spor zbog nezakonitog otkaza Ugovora o radu. Nije im bilo dovoljno što su me smenili i udaljili s poslova javnih nabavki, već su morali i lično da mi se osvete tako što će mi uništiti egzistenciju. Čak mi je i Ranković u jednom od naših razgovora rekao: ‘Tebe će sud da vrati za nekoliko godina, ali ti do tada nećeš imati od čega da živiš’”, kaže Arsić.
Vraćamo sredstva koja Institut duguje
Međutim, direktor Instituta Nebojša Ranković za Nova.rs kaže da su netačni navodi da je ova ustanova doživela finansijski debakl, ali potvrđuje da je budžetska inspekcija Ministarstva finansija tokom 2023. utvrdila da u Pravilniku o raspodeli sopstvenih prihoda, nisu postojali adekvatni kriterijumi za merenje radnog učinka zaposlenih.

„Naložili su Institutu vraćanje u državni budžet 68 miliona dinara. Pravilnik po kojem je vršena isplata, uveden je u vreme prethodnog direktora, a do sada smo deo sredstava vratili, što i dalje činimo. Po pitanju dela za PCR aparat, napominjemo da je nabavljen u otvorenom postupku javne nabavke, a da su testovi takođe nabavljeni u dva odvojena postupka“.
Tokom trajanja jednog od postupaka, ističe on, iz „krajnje ličnih opstruktivnih razloga“, a zbog poremećenih međuljudskih i poslovnih odnosa, tadašnji službenik za javne nabavke i član komisije, nije želeo da potpiše izveštaj o javnoj nabavci ukazujući na nepravilnosti.
„Ovo nepotpisivanje dovelo bi do blokade ugovora i nestašice testova. Tadašnji službenik za javne nabavke usmeno je ukazivao na nezakonitosti u nabavci rezervnog dela za PCR, bez ijednog dokaza. Institut je o svemu obavestio Više javno tužilaštvo, koje je utvrdilo da nema osnova za pokretanje postupka. Takođe, nijedna kontrola od strane nadležnih institucija do sada nije našla neregularnosti u domenu javnih nabavki“, tvrdi Ranković.