Sve mlekare u Srbiji drastično su smanjile otkupnu cenu mleka, i do 16 dinara po litru, što preti propašću prvenstveno malim i srednjim gazdinstvima, upozorio je Milija Palamarević, predsednik Udruženja odgajivača goveda u centralnoj Srbiji.
Prosečna otkupna cena za mala i srednja gazdinstva sada iznosi oko 40 dinara po litru, dok veće farme dobijaju oko 65 dinara. Palamarević, koji i sam ima 100 mlečnih krava, navodi da je njemu cena smanjena za 12 dinara po litru.
Dodatni udar na proizvođače očekuje se početkom 2026. godine, kada bi trebalo da počne sa radom laboratorija za analizu mleka. Mali proizvođači strahuju da neće moći da ispune sve mikrobiološke uslove, za razliku od velikih farmi sa robotizovanom proizvodnjom.
Poljoprivrednici su, suočeni sa niskim cenama, prinuđeni da prodaju stoku kako bi obezbedili hranu za preostala grla. Palamarević ocenjuje da su proizvođači mleka u “bezizlaznoj situaciji” sličnoj onoj od pre dve godine, kada im je pretila propast dok nisu povećane premije i subvencije. On smatra da država i mlekare “sistemski obaraju cenu mleka” da bi obezbedile jeftinu hranu, čime “ubijaju proizvodnju južno od Save i Dunava”.
Kritikuje i plan Ministarstva poljoprivrede za kupovinu dronova za zaprašivanje žitarica od plesni, ističući da se ta bolest javlja samo u Vojvodini, a troškove će snositi svi proizvođači.
Proizvođači mleka u brdsko-planinskim područjima osećaju se oštećenim zbog ujednačenih subvencija, jer im je proizvodnja skuplja zbog većih troškova nafte. Najavljuju skoro održavanje sastanka kako bi se dogovorili o “odgovoru državi na loše mere u poljoprivredi”.