Pokret za Kraljevinu Srbiju (MONARHISTI) uputio je zvaničan poziv Vladi Srbije da po hitnom postupku uvede zabranu korišćenja društvenih mreža za decu mlađu od 16 godina. Ovu inicijativu pokret temelji na primerima Australije i Španije, ističući da su ove države već preduzele slične korake kako bi zaštitile najmlađe od negativnih uticaja digitalnog sveta. Kako navode u saopštenju, mera je postala neophodna zbog alarmantnog stepena digitalne zavisnosti, vršnjačkog nasilja na internetu i sve izraženijih problema sa mentalnim zdravljem kod mladih.
Kopredsednik Monarhista i narodni poslanik koalicije NADA, Dušan Radosavljević, naglasio je da država ima moralnu i zakonsku obavezu da reaguje u situacijama kada tehnološke korporacije zanemaruju bezbednost korisnika. On je ocenio da Srbija ne sme da kasni sa ovim odlukama kako ne bi izgubila čitave generacije u „virtuelnim pećinama“, napominjući da fokus nije na borbi protiv tehnologije, već protiv njene zloupotrebe i štetnih algoritama koji kod dece proizvode anksioznost i agresiju.
Pored same zabrane pristupa, pokret najavljuje i predlog pratećeg paketa mera koji bi uključio obavezne programe digitalne pismenosti u školama i strožu kontrolu odgovornosti tehnoloških kompanija za sadržaje koje plasiraju. Radosavljević zaključuje da se uvođenjem ovakvih pravila istovremeno štiti omladina i afirmiše poštovanje zakona države Srbije, uz poruku da bezbednost dece mora imati apsolutni prioritet nad profitom kompanija.

Šta vi mislite?
Uključite se u diskusiju ili pročitajte stavove drugih čitalaca.