Holandski evroposlanik Tijs Rojten (Thijs Reuten) ozjavio je da je najava predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će otići sa mesta predsednika, da bi planirao strategiju za ostanak na vlasti koliko god je moguće, klasičan primer ponašanja autokrata.
Rojten, koji je član progresivnog saveza Socijalista i demokrata u Evropskom parlamentu, uz svoju objavu na mreži Iks, priložio je poruku svoje koleginice evroposlanice Katlin Van Brent koja je nakon jučerašnjeg mitinga Srpske napredne stranke u Beogradu pod nazivom „Srbija – jedna porodica“ objavila da predsednik Srbije Aleksandar Vučić „nema nameru da se odrekne vlasti“, kao i da Evropa „ne sme da ponavlja greške iz prošlosti“.
„Najavljujući da odustaje od pozicije predsednika da bi planirao strategiju za ostanak na vlasti koliko god dugo je moguće. Na ovaj ili onaj način. O tome se radi u ovom klasičnom potezu iz programa autokrata“, napisao je danas Rojten i dodao da treba da „se zadrži oko na lopti“.
Rojten je dodao da EU ostaje na strani srpskog naroda.
„Ostajemo na strani srpskog naroda koji nastavlja da ima vrlo jedonstavne zahteve – fer izbore, ne dijalog o vladavini prava već njena primena i transparentnost“, napisao je Rojten.

Šta vi mislite?
Uključite se u diskusiju ili pročitajte stavove drugih čitalaca.