Stranka Srbija centar (SRCE) saopštila je danas da je Međunarodni monetarni fond (MMF) definisao Elektroprivredu Srbije (EPS) kao „jedan od tri najveća kamena oko vrata Srbije“ i da nadležni ćute.
Iz te stranke upozoravaju da je, koliko god menadžment EPS -a pokušava da obmanjuje javnost o realno nepostojećim uspesima kompanije, ovih dana stigla „presuda“ od MMF, kojom je EPS direktno svrstan u grupu od tri najveća kamena oko vrata Srbije.
„Očekivano, iz kabineta generalnog direktora EPS-a muk – jedno veliko ništa“, piše u saopštenju Odbora stranke SRCE za energetiku i rudarstvo.
Dodaju da se Vlada Srbije u pregovorima sa MMF 2025. obavezala na još jedno poskupljenje električne energije do kraja 2026. u iznosu stope godišnje inflacije.
U saopštenju piše da, u ovom trenutku nije poznato kroz koje će stavke postojećeg tarifnog sistema, to biti realizovano.
Smatraju da „to onda otvara prostor da jedan od mogućih zahvata bude da prag za crvenu zonu bude ponovo spušten“.
„Ono što je bitno naglasiti jeste to da je MMF insistirao, nekoliko godina unazad, na povećanju cena električne energije pre svega da bi EPS postala firma sa stabilnim, uspešnim poslovanjem“, napomenuli su.
Dodali su da se to nije desilo pošto je EPS ovaj značajan dodatni prihod, umesto na realne projekte koji bi vodili ka stabilnosti poslovanja kompanije, kao i prethodnih decenija usmeravao firmama bliskim SNS-SPS režimu.
SRCE ocenjuje da se to radilo kroz izmišljene, nepotrebne projekte sa dodatno veštački uvećavanim cenama.
Ocenili su da menadžment EPS u poslednje dve godine na sva zvona izlazi u javnost sa tobože ozbiljnim poslovnim uspesima, a li da je to samo još jedan neuspešni pokušaj obmanjivanja javnosti.

Šta vi mislite?
Uključite se u diskusiju ili pročitajte stavove drugih čitalaca.