Stranka slobode i pravde dostavila je saopštenje u kojem se navodi da su trideset poslanika Evropskog parlamenta danas uputili dopis predsednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen. U pismu traže reakciju na, kako piše, progon studenata, aktivista i građana od strane režima Aleksandra Vučića. Od predsednice Evropske komisije, komesarke Marte Kos i ambasadora EU u Srbiji Andreasa Bekereta traži se da se oglase i izvrše pritisak na srpske vlasti da odmah odbace sve optužbe protiv mirnih demonstranata.
Autori pisma navode i da je pretvaranje straha u oružje protiv civilnog društva nespojivo sa integracijom Srbije u Evropsku uniju. U saopštenju se navodi da su pismo potpisali poslanici iz četiri grupacije Evropskog parlamenta, uključujući i poslanike EPP-a. Tekst pisma počinje naslovom „Hitni poziv za obustavu autokratskog progona studenata i aktivista u Srbiji!“ U pismu se navodi da je nakon studentskih protesta 15. marta 2025. godine u Beogradu stotine građana svedočilo vlastima o raspoređivanju akustičnog oružja protiv mirnih demonstranata.
Autori pisma tvrde i da srpske vlasti i predsednik Vučić nisu pokrenuli nezavisnu istragu, već su pokrenuli kontraofanzivu i optužili demonstrante za korišćenje tog uređaja. Dalje se navodi da kasnija pravna i policijska reakcija nije legitiman pravosudni proces, već kampanja zastrašivanja. U pismu se tvrdi i da se država oslanja na kontroverzni izveštaj FSB-a napisan na ruskom jeziku, kao i da je zvanična priča prepuna protivrečnosti.
Autori pisma navode i da su vlasti u početku tvrdile da Srbija ne poseduje zvučni top, a da je javnost kasnije videla njegovo prisustvo u prenosu uživo i fotografske dokaze o stacioniranju ispred Parlamenta. U tekstu se dodaje i tvrdnja da je to oružje bilo ilegalno testirano na životinjama, što bi predstavljalo kršenje domaćeg zakona. U završnici pisma traži se hitna i nepokolebljiva reakcija Evropske komisije, predsednice fon der Lajen, komesarke Kos i šefa Delegacije EU u Beogradu Andreasa Bekereta, uz javnu osudu uznemiravanja i pritisak na srpske vlasti da odbace optužbe protiv mirnih demonstranata. Saopštenje je završeno formulom „S poštovanjem,“ bez vidljivog potpisa u dostavljenom delu.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.