Ivana Rokvić je navela da Srbija uskoro ulazi u drugu godinu bez izabranog Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) i ocenila da je izbor novih članova od početka bio pod političkim pritiscima.
Prema njenim rečima, vlast je pokušala da zameni legalno izabrane kandidate nacionalnih manjina angažovanjem ljudi koji nisu ovlašćeni predlagači. Rokvić je podsetila da su, kako je rekla, vraćeni ispravno izabrani kandidati Fijuljanin i Ameti, ali da Srbija i dalje nema kandidate nacionalnih manjina. Ona je rekla da je saglasna sa predlogom da se postupak obustavi do novih izbora za nacionalne savete nacionalnih manjina, ali je naglasila da je društvu potreban funkcionalan REM.
Zbog toga je pozvala da se četiri novoizabrana člana vrate u REM i počnu da rade svoj posao. Rokvić je dodala i da OEBS i Evropska unija očekuju da Srbija ima nezavisan i odgovoran Savet REM-a ako želi da pokaže da je demokratska država, posebno zbog važnosti tog tela u izborima koji će se neminovno održati. U završnom delu obraćanja Rokvić je navela da je od 1. jula do 31. decembra prošle godine Kodex novinara prekršen ukupno 13.324 puta, dok je kršenje Zakona o elektronskim medijima zabeleženo kao nula.
Kako je objasnila, to ne znači da nema prekršaja, već da REM kao organ koji se bavi kršenjem zakona u oblasti elektronskih medija trenutno nije funkcionalan.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.