Potpredsednik Srbija centra (SRCE) i nekadašnji šef Misije Srbije u EU Duško Lopandić ocenio je da je usvojena rezolucija Saveta Evrope o Srbiji još jedna u nizu međunarodnih rezolucija koje kritikuju stanje u zemlji. Rekao je i da će za dve nedelje Evropski parlament usvojiti novu rezoluciju o Srbiji, još oštriju. „U slučaju Saveta Evrope, mi smo članovi, na neki način to je ozbiljnije, jer iako ste član, dobijate kritike od takve organizacije koja se uglavnom bavi ljudskim pravima, demokratijom i slično.
To je samo jedan kontinuitet. Naše vlasti, naravno, odbacuju kritike, a ako treba čak se i pohvale kritikama. Vidimo da su posle šest meseci najzad ukinuli manje-više odredbe ‘Mrdićevih zakona‘.
Oni se sad hvale time što smo izgubili kao zemlja šest meseci sa tim preganjanjem sa Venecijanskom komisijom. Na kraju se sve svelo na ono što je rečeno na početku – nemojte to da radite, nemojte da usvajate te zakone. Ali to je tako, nekada potpuno deluje iracionalno“, rekao je Lopandić za televiziju Newsmax Balkans.
Komentarišući tvrdnje vlasti da su napravljene promene u tim zakonima, Lopandić je naveo da je reč o vraćanju na staro. Dodao je da su, ako se uzme u obzir da je Tužilaštvo za organizovani kriminal bilo pod udarom prethodnih meseci, ljudi pomerani sa mesta, a zatim vraćani na ista mesta. „Možemo zamisliti te tužioce koji ne znaju gde su, vode neke od najozbiljnijih slučajeva, a onda tako arbitrarno budu pomereni, pa posle tri meseca vidimo da se vraćaju ti isti ljudi nazad zato što su prisiljeni od strane međunarodne, Venecijanske komisije i tako dalje. Vlastima odgovara da vrše neku vrstu indirektnog pritiska na tužilački posao uopšte“, rekao je Lopandić. Lopandić je ukazao da je vlasti moguće da manipuliše, kao u najnovijem slučaju istrage o „zvučnom topu“, jer kontroliše 90 odsto narativa medija.
Govoreći o Platformi za evropsku Srbiju, čiji je SRCE član, Lopandić je rekao da je to potpuno nova inicijativa koja nema veze sa onim što vlast govori o evropskom putu. Prema njegovim rečima, režim vodi antievropsku politiku. „Nema dve opozicije ovde. Ja mislim da postoji pobunjeno društvo koje se na razne načine izražava. Vrlo dobro znate da su se studenti u stvari na neki način stalno ograđivali od te opozicije, da bi probali da privuku ljude koji su protiv ove vlasti. Ali što se tiče zahteva, naši glasači, naši članovi bili su na svim ovim protestima zajedno sa onim glasačima koji su za studente. Dakle, tu i jedni i drugi zajedno tražimo iste stvari, a to je da se trudimo da objasnimo da ova zemlja nije vođena na pravi način, u dobrom pravcu“, zaključio je Lopandić.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.