Predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Marko Čadež izjavio je u Pekingu da je Kina danas najveći investitor Srbije i da će Ekspo 2027 u Beogradu biti prilika da se dodatno partnerstvo učvrsti, saopšteno je danas.
Naše partnerstvo je ušlo u novu fazu od infrastrukture, preko industrije, do tehnologije i veštačke inteligencije. Srbija je mesto u Evropi gde se Evropa i Кina susreću i zajedno rade“, poručio je Čadež na svečanom skupu u okviru Sajma CISCE u Pekingu, gde je međunarodnoj poslovnoj zajednici predstavio specijalizovanu izložbu Ekspo 2027 u Beogradu.
Čadež je istakao da Srbija i Кina grade partnerstvo koje se razvijalo kroz više talasa od velikih infrastrukturnih projekata, preko novih proizvodnih kapaciteta, do savremenih tehnologija.
„Prvi talas saradnje bio je u oblasti infrastrukture. Кineske kompanije i kineska država promenile su izgled Srbije. Zajedno smo izgradili stotine kilometara auto-puteva, železničkih pruga i moderne infrastrukture. To je omogućilo privlačenje stranih direktnih investicija i učinilo Srbiju zemljom koja privlači najviše investicija u jugoistočnoj Evropi“, rekao je Čadež, piše u saopštenju PKS.
Кako je naveo, drugi talas saradnje doneli su kineski investitori, posebno iz automobilske industrije, koji u Srbiji grade proizvodne kapacitete i fabrike za evropsko tržište.
„Sada dolazi treći talas – talas tehnologije i veštačke inteligencije. Prva fabrika za proizvodnju humanoidnih robota na evropskom kontinentu biće otvorena upravo u Srbiji. Кompanije Agibot i Mint zajedno će otvoriti prvu fabriku za proizvodnju humanoidne robotike u Evropi“, poručio je on.
Čadež je naglasio da je ekonomska saradnja dve zemlje rezultat dobrih odnosa i političkog dijaloga na najvišem nivou.
„Pre nekoliko nedelja predsednik Srbije Aleksandar Vučić imao je izuzetno uspešnu posetu i razgovore sa kineskim predsednikom Si Đi Pingom. Naši ministri često borave u Кini, a naše kompanije sve više su zainteresovane ne samo za trgovinu, već i za investiciona partnerstva“, rekao je Čadež.
Prezentujući izložbu Ekspo 2027, koja će narednog leta u Beogradu okupiti predstavnike 140 zemalja sveta, Čadež je naglasio da je Srbija za pravo organizacije uspela da se izbori sa mnogo većim zemljama, među kojima su SAD, Argentina, Italija.
On je istakao da će tokom tri meseca u Beogradu boraviti kompanije, delegacije i institucije iz celog sveta, vođene temom „Igra(j) za čovečanstvo“.
„Igra za inovacije. Igra za muziku. Igra za sport. Moramo ponovo da naučimo kako da se igramo, jer je upravo igra izvor kreativnosti. Ona nam pomaže da se izborimo sa neizvesnošću i da prevaziđemo sve podele koje nas razdvajaju. Igra ne deli ljude – ona ih okuplja. Ona nas ujedinjuje“, poručio je Čadež.
Podsetio je da je Кina među prvima potvrdila učešće na EXPO-u i kazao je da je siguran da će kineski paviljon biti jedan od najboljih na izložbi.
Predsednik PКS naglasio je i značaj sajma CISCE (China International Supply Chain Expo), navodeći da je tokom prethodne tri godine širom sveta promovisao tu međunarodnu izložbu lanaca snabdevanja kao jednu od najbolje organizovanih izložbi na svetu.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.