Cvejić koji je bio član Saveta REM-a, rekao je da to telo ima ogromnu ulogu i odgovornost, a godinama je politički kontrolisano i blokirano.
„Čitav proces je zapravo blokiran potezom određene političke grupe u Skupštini Srbije koja je saveznik vladajućeg režima. Bez ikakvog uporišta u zakonu ili etici, oni su jednostavno zaustavili ceo proces nekim zahtevima. Na ponovljenu proceduru nije bilo odgovora političkih tela i nevladinih organizacija koje predlažu kandidate, i sada smo blokirani u ovom procesu“, objasnio je on.
Cvejić je rekao da je Skupština bila zloupotrebljena da bi radila u korist vladajuće koalicije u vreme kada je „režim shvatio da je za njih previše rizično“ sprovođenje „nekih od inače dugo traženih odluka o oduzimanju dozvola pojedinim nacionalnim emiterima“, ako bi jedan od kandidata koje vlast kontroliše, prešao na drugu stranu.
Cvejić je važnost rada REM-a ilustrovao time što je u petak, 19. juna, „nacionalna televizija (RTS) otvoreno promovisala nasilje i pritisak na političku opoziciju“ kada su „u emisiji gostovali javni tužilac i jedan advokat, u kojoj su zapravo pozivali na hapšenje zbog nikada razjašnjenog slučaja ‘soničnog oružja’ „.
Lider stranke Srbija centar Zdravko Ponoš je tada „prikazan na slici i prozvan po imenu kao jedna od potencijalnih žrtava ovog progona. To su stvari sa kojima moramo da se borimo i da se suočavamo u redovnom parlamentarnom životu u Srbiji“.
„To je veoma teško i očigledno snažno zavisi od političke volje, a ne samo od tehničkog procesa usvajanja određenih zakona… Moramo to da promenimo“, zaključio je Cvejić u govoru članovima Odbora EP za spoljne poslove.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.