Ministar za ljudska i manjinska prava Demo Beriša i ambasador Ukrajine u Srbiji Oleksandrom Litvinenkom razgovarali su danas o položaju ukrajinske nacionalne manjine u Srbiji, unapređenju saradnje i pitanjima iz oblasti ljudskih i manjinskih prava, saopštila je vlada Srbije.
Beriša i Litvinenko su tokom sastanka razmenili mišljenja o značaju očuvanja kulturnog, jezičkog i nacionalnog identiteta pripadnika ukrajinske zajednice.
Ministar je ambasadora Ukrajine upoznao sa aktivnostima koje Ministarstvo za ljudska i manjinska prava sprovodi da unapredi položaj nacionalnih manjina, jača inkluziju i razvoj otvorenog dijaloga sa predstavnicima nacionalnih saveta.
Beriša je rekao da Srbija pripadnicima nacionalnih manjina garantuje prava u skladu sa međunarodnim standardima, čije su norme ugrađene u ustavni i zakonski okvir države.
On je naveo da je ukrajinska nacionalna manjina važan deo multikulturnog društva Srbije i da njeni predstavnici svojim aktivnostima doprinose razvoju tolerancije, međusobnog razumevanja i povezivanju zajednica.
„Dijalog je osnov za izgradnju poverenja i najbolji put za rešavanje pitanja koja su važna za svaku zajednicu. Nastavićemo da radimo na jačanju saradnje i stvaranju uslova da svi pripadnici nacionalnih manjina imaju punu mogućnost da ostvaruju svoja prava i aktivno učestvuju u društvenom životu“, rekao je Beriša.
Dodao je da ministarstvo pruža podršku Nacionalnom savetu ukrajinske nacionalne manjine, kao i ukrajinskoj zajednici u Republici Srbiji.
Ministar Beriša i ambasador Litvinenko su se na sastanku složili da su redovni susreti i razmena mišljenja važni za dalje jačanje saradnje i odnosa.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.