Medicinski fakultet je danas „najoštrije odbacio navode“ Proširenog Rektorskog kolegijuma Univerziteta u Beogradu (UB) kojima se dovode u pitanje zakonitost rada organa tog fakulteta i postupak izbora dekana i saopštio da traži inspekcijsku proveru postupanja i tog fakulteta, i Univerziteta.
Prošireni Rektorski kolegijum UB je u ponedeljak ukazao na „pokušaj institucionalne uzurpacije i zaobilaženja zakonom propisanih procedura“ u pojedinim članicama Univerziteta što se, kako je naveo, „trenutno najočiglednije vidi na Medicinskom fakultetu“.
Naučno-nastavno veće Medicinskog fakulteta je 12. juna za dekana izabralo jedinu kandidatkinju, profesorku Milicu Bajčetić. Otvorilo se pitanje legaliteta te odluka donete na sednici na kojoj nije bio omogućen pristup pojedinim članovima tog veća.
Kolegijum navodi i da je „posebno zabrinjavajuće što se takvim postupcima dovodi u pitanje zakonitost rada univerzitetskih organa i podriva Univerzitet“.
Kolegijum je konstatovao da se to dešava posle „višemesečnih pritisaka kojima su bili izloženi Univerzitet, njegovi profesori, studenti i rukovodstva fakulteta“.
Povodom tih ocena Medicinski fakultet je istakao da su sve radnje i odluke u postupku izbora dekana sprovedene u potpunosti u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju, Statutom Univerziteta u Beogradu, Statutom Medicinskog fakulteta i drugim opštim aktima i da su „sednice nadležnih organa održane uz poštovanje svih propisanih procedura, uključujući pravila o sastavu organa, kvorumu i načinu odlučivanja“.
Fakultet smatra neprihvatljivim „iznošenje neosnovanih tvrdnji“ kojima se „bez pravnog osnova i relevantnih činjenica, narušava ugled Medicinskog fakulteta i stvara privid pravne nesigurnosti“.
„Upravo ovakvi istupi, zasnovani na proizvoljnim ocenama, doprinose produbljivanju krize, stvaranju institucionalne nestabilnosti i urušavanju poverenja u organe Univerziteta i predstavljaju najočigledniji primer kršenja zakona i uzurpacije institucija“, piše Medicinski fakultet povodom ocena Proširenog Rektorskog kolegijuma Univerziteta u Beogradu.
Posebno zabrinjava, naveo je Fakultet, što se, „umesto doprinosa dijalogu i stabilizaciji prilika, plasiraju poruke koje dodatno podižu tenzije i unose podele u akademsku zajednicu“.
„Oni koji danas govore o navodnoj zaštiti zakonitosti rada Univerziteta i njegovih članica, prećutkuju sopstvenu ulogu tokom studentskih blokada, kada su tolerisali i generisali postupanja koja su dovela do kršenja ustavnih prava zaposlenih i studenata, prava na rad i obrazovanje“, navodi Medicinski fakultet.
„U cilju potpunog rasvetljavanja svih okolnosti i otklanjanja svake sumnje“ Fakultet poziva inspekcijske organe da izvrše nadzor nad radom i postupanjem organa Medicinskog fakulteta, i nad postupanjem organa Univerziteta.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.