Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave Srbije, obeležilo je Međunarodni dan državnih službenika – 23. jun, prvi put dodelom priznanja najuspešnijim institucijama i lokalnim samoupravama, koje su ove godine najviše doprinele profesionalizaciji i modernizaciji sistema javne uprave.
Za najbolju gradsku upravu priznanja su dobili Grad Novi Pazar i Grad Kragujevac, dok je za najbolju opštinsku upravu proglašena Opština Vrnjačka Banja.
Nagrađene su i institucije koje imaju ključnu ulogu u obuci i razvoju kadrova – Nacionalna akademija za javnu upravu, Pravosudna akademija i Diplomatska akademija.
Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Snežana Paunović poručila je na svečanosti da se javna uprava danas suočava sa sve složenijim izazovima i rastućim očekivanjima građana, zbog čega je neophodno nastaviti proces njene modernizacije i digitalne transformacije.
Ona je ukazala da se svet danas menja brže nego ikada, jer tehnologije menjaju način rada, globalni izazovi postaju sve složeniji, a očekivanja građana rastu.
„Od države i njene javne uprave se očekuje da uvek i na svakom mestu bude efikasna, dostupna, brza i otvorena. I da bismo u svakom trenutku mogli da odgovorimo na sve izazove sa kojima se susrećemo, moramo nastaviti da modernizujemo javnu upravu, moramo nastaviti uspešnu digitalnu transformaciju i inovacije zacrtati kao cilj kome svi težimo“, istakla je ministarka.
Ona je naglasila da su državni službenici najvažniji oslonac svake reforme i da će resorno ministarstvo nastaviti da ulaže u njihovo znanje, profesionalni razvoj i napredovanje.
„Nastavićemo da ulažemo u znanje, profesionalni razvoj i napredovanje državnih službenika, kroz dalje unapređenje državno-službeničkog sistema, jer želimo da dodatno osnažimo status I položaj svih vas, zato što verujemo da profesionalna i motivisana javna uprava nije trošak – ona je investicija u snagu države i poverenje građana“, poručila je Paunović.
Ona je državnim službenicima, čestitajući njihov dan, zahvalila na predanom radu i doprinosu funkcionisanju institucija i službi koje su svakodnevno na raspolaganju građanima.
„Hvala vam na znanju koje ulažete, na strpljenju koje pokazujete, na profesionalnosti koju čuvate, na tome što često radite daleko od očiju javnosti, ali uvek u interesu građana. Možda se vaš rad uvek ne vidi ili se jednostavno podrazumeva, ali on predstavlja temelj na kojem počiva funkcionisanje naše javne uprave. I zato zaslužuje poštovanje svakog građanina Srbije“, zaključila je ministarka.
Zamenica šefa Delegacije Evropske unije (EU) u Srbiji i otpravnica poslova Plamena Halačeva navela je da su profesionalni, stručni i odgovorni državni službenici od suštinskog značaja za izgradnju poverenja između građana i države.
„Oni obezbeđuju kontinuitet, štite vladavinu prava i pretvaraju javne politike u opipljiva poboljšanja u svakodnevnom životu ljudi. Državni službenici nisu samo puki administratori. Oni moraju biti i nosioci promena, čuvari kontinuiteta i partneri u izgradnji prosperitetnijeg, otpornijeg i inkluzivnijeg društva“, naglasila je Halačeva.
Poručila je da će profesionalna javna uprava, zasnovana na zaslugama i usmerena na potrebe građana, ostati jedan od najčvršćih temelja daljeg napretka Srbije na njenom putu ka EU, a da će EU ostati posvećena podršci reformama koje pomažu da se javna uprava razvija, modernizuje i bolje služi građanima u lokalnim zajednicama.
Predsednik Opštine Vrnjačka Banja Boban Đurović rekao je da povelja za tu lokalnu samoupravu nije samo formalna nagrada već potvrda da su trud, profesionalizam i vizija razvoja te opštine na najvišem nivou.
„Državni i lokalni službenici su oni koji svakodnevno, neumorno, iza kulisa, prevode velike reforme u stvarna, opipljiva dela koja menjaju život naših građana nabolje. Ova Povelja pripada svakom službeniku u našoj opštini koji svoj posao ne posmatra kao puko izvršavanje dužnosti, već kao istinsku službu svom narodu i svojoj zajednici“, kazao je Đurović.
Naveo je da se uspeh lokalne samouprave ogleda u tome koliko je ona efikasna, otvorena i pristupačna za običnog čoveka.
Prema njegovim rečima, ovo priznanje obavezuje Vrnjački Banju da lestvicu podigne više, da nastavi sa uvođenjem inovacije, kao i da bude primer efikasnosti i posvećenosti.
Direktor Diplomatske akademije Nemanja Grbić naveo je da zaposleni u toj instituciji priznanje doživljavaju kao potvrdu značaja znanja, stručnosti i kontinuiranog usavršavanja u državnoj službi, ali istovremeno i kao obavezu da i u budućnosti nastave da rade još posvećenije, odgovornije i predanije.
Obeležavanje Dana državnih službenika biće nastavljeno danas panel diskusijama i razmenom iskustava – državnih službenika, ali i dobitnika nagrada – u Evropskoj kući u Beogradu.
Događaj je realizovan uz tehničku podršku EU projekta za reformu javne uprave (EU4PAR).

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.