Vojni analitičar Aleksandar Radić izjavio je danas da će istina o korišćenju soničnog oružja protiv učesnika studentskog protesta 15. marta 2025. u Beogradu biti otkrivena tek nakon promene vlasti.
Radić je agenciji Beta kazao da vlast sada pokušava da propagandnim metodama kontroliše štetu, jer je zbog upotrebe soničnog oružja pod velikim pritiskom Ujedinjenih nacija (UN) i Suda za ljudska prava iz Strazbura.
Na pitanje da li u Srbiji postoje službe koje su mogle da utvrde istinu o 15. martu, on je rekao da nije moguće da neko ko je vinovnik krivičnog dela prizna da ga je počinio.
„Da nije pod političkim pritiskom, naš pravosudni sistem je mogao da utvrdi sve činjenice. Ovako, istina će se otkriti tek kada se promeni vlast i kada se pojave svedoci-saradnici koji će svedočiti šta je ko uradio kritičnog dana“, kazao je Radić.
Po njegovim rečima, vlast pokušava da optuži studente i građane za navodnu simulaciju zvučnog topa, jer ima ozbiljan problem s Ujedinjenim nacijama (UN) i Sudom za ljudska prava iz Strazbura.
„Komisija Ujedinjenih nacija i Sud za ljudska prava su tražili od vlasti u Beogradu detaljne podatke o upotrebi soničnog oružja. Sud iz Strazbura je čak doneo i privremenu meru kojom se vlastima u Srbiji do daljeg zabranjuje upotreba zvučnog topa. Umesto da odgovore na zahteve UN i Suda za ljudska prava, vlast je odlučila da kontroliše štetu tako što će propagandnim metodama ubediti deo svojih birača da su studenti organizovali simulaciju zvučnog topa“, objasnio je Radić.
Vlast će voditi istragu protiv određenog broja studenata i građana, dodao je, kako bi institucijama iz inostranstva kazali da je „istraga u toku“.
Na pitanje da li će biti hapšenja studenata i građana, Radić je rekao da bi za vlast hapšenja bila veoma štetna i da je za vlast „najjeftinije“ da naprave „medijsku frku“ koja će trajati par dana.
„Razumem bes vlasti, jer oni jesu krivi, ali ako bi sada hapsili studente i građane koji su zadobili povrede od upotrebe zvučnog topa, onda bi nas napravili ozbiljnim žrtvama i pred stranim faktorom i pred domaćom javnosti“, zaključio je Radić.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu je saopštilo danas da će u skladu sa zakonom i prikupljenim dokazima biti procesuirani svi koji su izvršili krivično delo koje se goni po službenoj dužnosti, a to su konkretno svi za koje se utvrdi da su pripremali, organizovali, realizovali i onda širili u medijima i na društvenima mrežama isti narativ o navodnoj upotrebi „zvučnog topa“.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić je 7. aprila prošle godine rekao na TV Pink da je o zvučnom topu razgovorao s tadašnjim britanskim ministrom spoljnih poslova.
„Te uređaje koje mi imamo, vi ih imate od 2012. godine, kada ste ih kupili za Olimpijadu. Kako kad ih vi koristite to je sasvim okej, a ovde je to nešto problematično“, preneo je Dačić šta je rekao šefu britanske diplomatije.
Studenti u blokadi su odbacili navode tužilaštva da su organizovali simulaciju upotrebe zvučnog topa, navodeći da je reč o „laži i skretanju pažnje sa suštinskog pitanja šta se desilo 15. marta“.
Kako su naveli, dokument zaplenjen na Filozofskom fakultetu na koji se tužilaštvo poziva, nastao je dva meseca pre velikog protesta, u vreme kada skup na Slaviji nije bio ni planiran.
„Reč je o materijalu sa sastanka za protest na Autokomandi, na kojem su razmatrani različiti bezbednosni rizici i mogući oblici policijske intervencije nad mirnim građanima i studentima koji provode 24 sata na Autokomandi. U tom kontekstu, pominjani su i zvučni topovi, vodeni topovi, suzavac i druga sredstva prinude, kao potencijalni rizici“, naveli su studenti.

Šta vi mislite?
Uključite se u diskusiju ili pročitajte stavove drugih čitalaca.