Proizvođači višanja u Srbiji u naredna dva dana doneće odluku da li će brati višnje za 50 dinara po kilogramu, koliko im otkupljivači nude za drugu klasu, jer ove godine prve klase za ponuđenu cenu od 120 dinara ima malo, rekao je danas za Betu predsednik Nacionalne asocijacije proizvođača višanja Srbije Ivan Josimov.
On je naveo da su ti voćari na današnjem sastanku u Ministarstvu poljoprivrede o niskoj otkupnoj ceni višanja, dobili načelnu podršku sa obećanjem da se ta proizvodnja izdvoji kao posebna kategorija u okviru mera agrarne politike, imajući u vidu njen značaj za poljoprivredu Srbije i da će se kroz drugi deo subvencija dodatno unaprediti podrška proizvodnji.
„U Ministarstvu poljoprivrede su nam rekli da će podržati napore asocijacije u okviru njegovih nadležnosti za pronalaženje rešenja za unapređenje položaja proizvođača višanja. Naveli su da ne mogu administrativno utvrditi otkupne cene, koje zavise od tržišnih uslova, ali da će u roku od dva dana pokušati da organizuju sastanak proizvođača tog voća sa otkupljivačima, vlasnicima hladnjača kako bi razgovarali o nekoj, realnoj otkupnoj ceni“, rekao je Josimov.
Proizvođači višanja su prošle nedelje zapretili da neće brati višnje ako je otkupna cena 50 dinara po kilogramu za drugu klasu, a za 120 dinara za prvu, koje, kako je rekao, Josimov ima svega od pet do deset odsto. Voćari su rekli da samo mašinsko branje višanja košta od 30 do 50 dinara po kilogramu, a ručno od 50 do 60 dinara.
Josimov je rekao da su proizvođačima višanja na sastanku u Ministarstvu poljoprivrede, kojem nije prisustvovao ministar Dragan Glamočić, već njegov pomoćnik Nenad Katanić, proizvođačima preporučeno da traže potpisivanje ugovora sa hladnjačrima o ceni i roku isplate.
Takođe, Ministarstvo je, po rečima Josimova, obećalo da će proizvođačima višanja pružiti i pomoć inspekcije koja će kontrolisati kalibraciju pri otkupu kako ne bi bilo špekulacija pri utvđivanju klase višanja, a time i cene.
Josimov je rekao da će proizvođači verovatno sutra imati sastanak na kojem će se dogovoriti šta će dalje da rade.
Istakao je da su višnje sazrele i da se berba može odložiti za najviše pet dana, a u nekim voćnjacima ni za toliko.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.