Inicijativa zaposlenih u ČT i ČRo Javnopravno koju podržavaju i sindikati odlučila je da današnji štrajk bude vrlo umeren.
Voditelji, novinari i ostali zaposleni došli su na posao u crnini, emituju kratko informacije o najavljenim izmenama zakona i zašto ih te dve medijske kuće, koje uživaju većinsko poverenje Čeha, ne prihvataju, deo emisija kasni jedan minut tokom koga je ekran crn samo sa tekstom o štrajku, a potupno su poštedjeni štrajka programi i kanali za decu i omladinu.
„Nezavisni radio za sve“, „Mi pripadamo slušaocima“, „Za vas a ne za političare“ neki su od transparenata koji su uz crne zastave na prozore okačili zaposleni Češkog radija.
Štrajkači su u jednom trenutku formirali živi lanac oko zgrade a usledio je minut ćutanja i posle javno čitanje eseja o demokratiji slavnog češkog predratnog pisca, Karela Čapeka.
Hepening su organizovali i zaposleni u Češkoj televiziji a lider Češko-moravske konfederacije sindikalnih saveza Jozef Stšedula podržao je današnji štrajk i otpor izmenama finansiranja kao i drastičnom smanjivanju sredstava, bez garancija neuplitanja političara u program.
Sadašnja vladajuća koalicija pre svega sa ČT ima zategnute odnose, premijer Andrej Babiš optužuje je da vodi kampanju protiv njega, kada se novinari bave njegovim sukobom interesa, sudjenjima za mahinacije sa evropskim dotacijama i navodno novinari smišljaju afere, iako one posle zaista završe na sudu, umesto da izveštavaju o tome šta sve je Babišova vlada sjajno uradila za obične Čehe.
Iako i ministar kulture Oto Klempirž i premijer Babiš insistiraju da im nije namera da se mešaju u programsku politiku, političari iz manjeg partnera u koaliciji, radikalne nacionalističke stranke Sloboda i direktna demokratija otvoreno su počeli da govore da se neće kontrolisati samo kako javni servis posluje već mora i sadržaj programa.
Vlada nastoji da ubedi Čehe koji su od proleća već nekoliko puta masovno izlazili na ulice u proteste „Ne damo medije“ da je otpor promeni finansiranja u stvari ujdurma češke opozicije iako sve proteste organizuju gradjanske inicijative i studenti i djaci i zbog toga što novinari navodno neće da štede.
Ministar Klempirž optužio je juče obe medijske kuće da se bune jer im je samo stalo da para i da ne žele da štede kao i svi ostali, dok eksperti upozoravaju da su ČT i ČRo štedeli daleko više od ostalih institucija jer je visina pretplate bila zamrznuta od 2008. godine i tek ju je od prošle godine povećala za oko 15 odsto prethodna centristička vlada Petra Fijale.
Uz ČT i Čro stale su i medjunarodne novinarske organizacije koje upozoravaju da ove izmene podsećaju na gušenje javnih servisa u Slovačkoj od strane vlade Roberta Fica i Madjarskoj dok je premijer bio Viktor Orban.
Evropska radiodifuzna unija i Reporteri bez granica upozorili su da ovakav predlog izmena krši i Evropski akt o slobodi medija (EMFA), donet izmedju ostalog da spreči pritisak političara na javne servise i da se ne dopusti da vlast odlučuje kako će biti informisani gradjani.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.