U PTT Muzeju u Beogradu danas je otvorena filatelističke izložbe „Poštanske marke Suverenog malteškog reda“ na kojoj će biti predstavljene poštanske marke ove poštanske uprave od 1966. godine do danas.
Ukazao je da je PTT Muzej otvoren za sve kulturne događaje koji su važni za istoriju zemlje, ali i za zajedničku istoriji sa drugim državama.
Anđelković je podsetio da je tokom proteklog perioda realizovano više zajedničkih aktivnosti Pošte Srbije i Poštanske uprave Suverenog malteškog viteškog reda, među kojima je izdvajio izdanje personalizovane poštanske marke povodom jubileja obeleženog u prethodnoj godini – 140 godina od prve donacije Suverenog malteškog reda Kraljevini Srbiji, sa motivom sanitetskog voza, prvog u Srbiji koje je donirao Malteški red.
Ambasador Suverenog malteškog reda u Srbiji Frančesko Marija Amoruzo kazao je da se izložba održava u tokom obeležavanja jubileja, 25 godina dipklomatskih odnosa između Suverenog malteškog reda i Srbije.
„Četvrt veka odnosi između Suverenog malteškog reda i Srbije učvršćivani su kroz dijalog iz koga je proistekla konkretna saradnja u humanitarnoj, zdravstvenoj i socijalnoj oblati“, kazao je on.
Amoruzo je dodao da je Suvereni malteški red u Srbiji pronašao partnera sa kojim deli inicijative usmerene na pomoć najugroženijima, podršku ranjivim zajednicama i odgovor na vanredne situacije.
„Marke Reda svedoče o njegovom delovanju u svetu od medicinskih misija i intervencija u kriznim područjima i spasilačkih aktivnosti do promovisanja solidarnosti i mira“, kazao je on.
Ambruzo je najavio i da će u septembru Magistralna pošta Malteškog reda raditi prigodnu umetničku poštansku marku posvećenu srebrnom jubileju diplomatskih odnosa Suverenog malteškog reda i Srbije.
Rukovodilac PTT muzeja Marko Jelić istakao je da izložba ima dodatnu vrednost zbog toga što se pojedini delovi izložene kolekcije prvi put predstavljaju van sedišta u Rimu.
„Ovo je jedinstvena prilika za domaću javnost i filateliste da se upoznaju sa nekim od retkih izdanja iz bogatog filatelističkog nasleđa Suverenog malteškog reda“, kazao je on.
Prema njegovim rečima, poštanska uprava Suverenog malteškog reda obezbedila je za izložbu poštanske marke, dopisnice, kao i koverte prvog dana od osnivanja poštanske uprave (Poste Magistrali) 20. novembra 1966. godine, kada su izdali svoju prvu poštansku marku.
„Izložene su poštanske marke nastale povodom različitih jubileja, katoličkih praznika, kao i primerci nastali u saradnji sa poštanskim upravama drugih zemalja“, rekao je Jelić.
Istakao je da posetioci treba da obrate pežnju na poštansku marku na kojoj je prikazana ikona Presvete Bogorodice Filermose, koja se čuva u Istorijskom muzeju Crne Gore na Cetinju, i koju je prema predanju, naslikao Sveti apostol Luka 46. godine.
„Ikona je vekovima bila u posedu Malteških vitezova, potom prešla put do Rusije, zatim i do Beograda 1928. kao poklon kralju Aleksandru Karađorđeviću, gde je do 1941. čuvana u dvorskoj crkvi Karađorđevića. Tokom Drugog svetskog rata preneta je u manastir Ostrog, odakle je kasnije dospela na Cetinje, gde se i danas nalazi“, precizirao je Jelić.
Izložba će biti otvorena za posetioce do 1. septembra.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.