Velika Britanija će „narednih nedelja“ primiti na lečenje grupu kritično bolesne dece iz Pojasa Gaze, potvrdilo je danas britansko Ministarstvo zdravlja.
Po Bi-Bi-Siju (BBC), ta deca su prva koja su evakuisana u okviru vladine akcije koju je u julu najavio premijer Kir Starmer (Keir).
Na pitanje AFP-a, Ministarstvo zdravlja je potvrdilo medicinsku evakuaciju bolesne dece, rekavši da očekuje da će ona „zajedno s članovima svojih užih porodica stići u Veliku Britaniju narednih nedelja“.
Broj te dece nije objavljen, a Bi-Bi-Si je preneo da će ih biti između 30 i 50.
Ministarstvo je podsetilo da „humanitarna situacija i dalje ostavlja u Gazi mnoge ljude kojima je hitno potrebna medicinska nega“ i da većina bolnica na toj palestinskoj teritoriji više nije funkcionalna.
U intervjuu za tabloid Miror (The Mirror) u subotu, ministarka spoljnih poslova Ivet Kuper (Yvette Cooper) je rekla da je prva grupa dece iz Gaze „na putu“ ka Velikoj Britaniji i rekla da je u to uložen „važan diplomatski napor“.
Najpre je trebalo da Vlada Izraela odobri njihov izlazak iz Pojasa Gaze u kojem rat traje od 7. oktobra 2023. godine, uz 64.871 mrtvih do sada, uglavnom civila. Taj rat je opustošio tu palestinsku teritoriju i izazvao humanitarnu katastrofu, a UN su proglasile stanje gladi na 20 odsto tog opkoljenog i svakodnevno bombardvanog područja.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.