Ustavni sud Hrvatske odbacio je ustavnu tužbu Grada Zagreba protiv hrvatske vlade zbog preuzimanja organizacije dočeka hrvatske rukometne reprezentacije na Trgu bana Jelačića početkom februara ove godine, na kome je, uprkos zabrani gradskih vlasti, nastupio kontroverzni pevač Marko Perković Tompson, saopštio je danas taj sud.
U odluci se navodi da se ustavna tužba odbacuje jer „ne postoje pretpostavke za odlučivanje o biti stvari“.
Ustavni sud je zaključio da osporavano postupanje ne predstavlja „pojedinačni akt“ što je uslov za podnošenje ustavne tužbe, zbog čega, kako su naveli, ne postoje pretpostavke za odlučivanje.
Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević iz zeleno-leve stranke Možemo izjavio je da je Ustavni sud obacio tužbu bez odlučivanja o njenom sadržaju i poručio da neće odustati dok javnost ne dobije sve važne odgovore.
„Smatramo da se radi o predmetu koji ima širi značaj“, rekao je Tomašević, prenela je hrvatska N1 televizija.
On je podsetio da je tužba podneta i Upravnom sudu i dodao da će se po odluci tog suda, u slučaju potrebe, ponovo obratiti Ustavnom sud.
Grad Zagreb je podneo ustavnu tužbu protiv vlade radi zaštite ustavnog prava na lokalnu samoupravu, a zbog vladinog preuzimanja dočeka rukometaša na glavnom zagrebačkom trgu, na kome je, uprkos zabrani gradskih vlasti, nastupio kontroverzni pevač Marko Perković.
Na vlasti u Zagrebu je zeleno-leva koalicija Možemo i Socijaldemokratska partija iz koje dolazi i predsednik Zoran Milanović dok su na vlasti na nacionalnom nivou Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) premijera Andreja Plenkovića i desničarski Domovinski pokret.
Doček rukometaša, koji su na Evropskom prvenstvu osvojili treće mesto, ostao je u senci podela zbog nastupa kontroverznog pevača Marka Perkovića Tompsona, čiji su nastup ultimativno tražili rukometaši.
Grad Zagreb odbio je da im udovolji, a Hrvatski rukometni savez je veče uoči dočeka objavio da odustaje od dogovorenog dočeka s gradom.
Situacija se promenila dan kasnije kada je vlada objavila da preuzima doček i da će on biti na glavnom Trgu bana Jelačića. Za to nije tražila dozvolu grada, iako je, kako tvrde u gradu, to morala da učini.
Tomašević je tada izjavio da HDZ koristi Tompsona „za rušenje gradske vlasti“ i da „instrumentalizuje sport i dočeke sportista za političke obračune“.
On je podsetio da je zbog uzvikivanja ustaškog pozdrava na koncertu u Areni krajem decembra prošle godine i time kršenja gradskih odluka o zabrani korišćenja fašističkih slogana, Tompson dobio višegodišnju zabranu nastupa na javnim površinama za koje dozvolu daje grad.
Brojni političari s centra i levog-centra optužili su vladu za protivustavno delovanje, a predsednik Hrvatske Zoran Milanović „za otimanje države i beskrupulozno izazivanje podela“.
S druge strane, desne političke opcije i ministri iz vladajućeg HDZ nazvali su odluku gradske vlasti da ne dozvoli Tompsonov nastup ‘sramotom’ i ‘ideološkom cenzurom’.

Šta vi mislite?
Uključite se u diskusiju ili pročitajte stavove drugih čitalaca.