Ustavni sud Češke privremenom merom naredio je danas vladi da na predstojeći samit NATO u Ankari u delagaciju pored premijera Andreja Babiša, ministra odbrane i šefa diplomatije uvrsti i predsednika zemlje Petra Pavela, koga je vlada prvobitno sprečila da na tom samitu predstavlja Češku.
„Vladi i Ministarstvu spojnih poslova sud nalaže da bez odlaganja NATO paktu i organizatorima samita u Ankari 7. i 8. jula jave da je u delegaciji i predsednik i da njemu i njegovoj pratnji obezbede akreditaciju a takodje da nikako ne ometaju njegovo učešće u samitu“, saopštio je danas ustavni sudija Pavel Šamal.
Predsednik Ustavnog suda Jozef Baksa odluku o odredjivanju privremene mere obrazložio je time da je predsednik Pavel u ponedeljak zatražio od suda da reši sukob nadležnosti izmedju vlade i šefa države, generalno oko predstavljanja Češke na medjunarodnoj sceni ali i privremenu meru za predstojeći samit.
Ustavni sud je naveo da privremenu meru izriče sada, jer vremena za akreditaciju ima samo da petka a da je dosadašnja praksa u Češkoj od samostalnosti bila da na samitima NATO Češku predstavlja predsednik a samitima Evropske unije premijer.
„Učešće češkog predsednika na samitima NATO je postojeća praksa. Kada su bili zdravi do sada su tamo išli svi predsednici. Tu praksu treba zadržati, posebno što se samit održava 7. i 8. jula a rok za akreditacije ističe u petak“, kazao je Šamala.
Samo rešenje sukoba nadležnosti prema rečima Bakse Ustavni sud očekuje tek i u septembru.
„Očekujem da vlada poštuje ovu privremenu meru. Ovo nije prvi put da sud naredjuje nešto predsedniku, vladi ili parlamentu. Odluke su uvek poštovali. Ne pretpostavljam da će sa ovom biti drugačije“, kazao je predsednik Ustavnog suda.
Premijer Andrej Babiš i njegova vlada odlučili su da ovog puta odstupe od postojećih tzv. ustavnih običaja i zabrane predsedniku Pavelu da predstavlja Češku u Ankari, kako je danas rekao Babiš i stoga što će se ceo samit „vrteti oko Trampa“ a Pavel je američkog predsednika do sada često kritikovao.
Babiš i njegov ministar spoljnih poslova Petr Macinka naglašavali su da je ovaj samit navodno drugačiji, jer Češka mora da se pravda zašto kao samo jedna od tri zemlje ne ispunjava davno obećanje da izdvoji dva odsto BDP godišnje za odbranu a Babiš tvrdi da je „dobar sa Trampom“, imaju sličan stil transakcijske politike i da može sa njim to „da sredi“.
Spor oko toga da li će Pavel ići na samite NATO a premijer na samite EU, kao što je bilo gvozdeno nepisano pravilo od početka izbio je još zimus kada je šef češke diplomatije Macinka, lider stranke Motoristi bliske MAGA pokretu, pretio u privatnim noćnim SMS porukama savetniku češkog predsednika „spaljivanjem mostova“ ako Pavel ne imenuje kontroverznog influensera Filipa Tureka za ministra.
„Suočiće se sa tako brutalnom kohabitacijom sa vladom da će to ući u udžbenike politikologije“, pretio je šefu države u noćnim SMS porukama ministar a javno je više puta rekao da će ga svesti na figuru koja samo polaže vence, premda Ministarstvo spoljnih poslova nema takva ovlašćenja.
Babiš je odbio Pavelov kompromis da idu na samit zajedno i rekao danas da bi im se ceo svet smejao jer „šta ćemo tamo zajedno, da se držimo za ruke ili šta?“.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.