Uprava Prve niške gimnazije „Stevan Sremac“ saopštila je da učenici koji su položili prijemni ispit za odeljenje za učenike sa posebnim sposobnostima za geografiju i istoriju mogu da konkurišu za upis u druga odeljenja u toj gimnaziji ili u drugim srednjim školama, u skladu sa uspehom i listom želja.
Uprava gimnazije je u pisanom odgovoru za agenciju Beta, upućenom povodom gašenja „specijalizovanog“ odeljenja, kazala da je ove godine mali broj učenika položio prijemni ispit za navedeno odeljenje.
Prema njihovim rečima, već nekoliko godina prisutan je trend opadanja interesovanja za taj obrazovni profil, dok je znatno veće interesovanje učenika za društveno-jezički i prirodno-matematički smer.
„Zbog toga verujemo da će učenici koji su bili zainteresovani za ovo odeljenje bez poteškoća pronaći odgovarajući obrazovni profil u skladu sa svojim interesovanjima i postignućima“, rekli su u Prvoj niškoj gimnaziji.
Uprava škole je takođe saopštila da odluka o gašenju odeljenja nije u nadležnosti škole, već je doneta na osnovu rezultata prijemnih ispita i opadajuće zainteresovanosti učenika.
Učenicima, dodali su, nije uskraćena mogućnost da pohađaju ovaj smer, jer odeljenje za učenike sa posebnim sposobnostima za geografiju i istoriju postoji u drugim gradovima.
Roditelji učenika koji su položili prijemni ispit oglasili su se proteklih dana i kazali da im je minulog petka, 19. juna, javljeno da neće biti odeljenja za učenike sa posebnim sposobnostima za geografiju i istoriju i da sada ne znaju šta da rade.
„Zašto je ukinuto odeljenje ukoliko ima 12 đaka, a ima odeljenja i sa manjim brojem učenika koja nisu ukinuta? Zašto to ranije nije javljeno“, pitali su roditelji učenika.
Na sajtu gimnazije „Stevan Sremac“ 24. februara objavljeno je da ta gimnazija upisuje osam odeljenja, među kojima je i ono za učenike sa posebnim sposobnostima za geografiju i istoriju.
Učenici su, jer se radi o „specijalnom“ odeljenju, prijemni ispit polagali 9. i 10. maja, a Ministarstvo prosvete je dopunom konkursa za upis u srednju školu donetom 19. juna, umesto odeljenja za učenike sa posebnim sposobnostima za geografiju i istoriju, opredelilo još jedno odeljenje prirodno-matematičkog smera Prvoj niškoj gimnaziji „Stevan Sremac“.
Gradski odbor Stranke slobode i pravde (SSP) ocenio je da ukidanje specijalizovanog odeljenja za geografiju i istoriju u Prvoj niškoj gimnaziji „Stevan Sremac“ nije administrativna greška, već „deo obrasca urušavanja elitnih obrazovnih institucija u tom gradu“.
„Posle pritisaka na Filozofski fakultet u Nišu na udaru je i najuglednija niška gimnazija, sa jasnim ciljem – gušenje svakog glasa koji nije po volji režima“, saopštio je GO SSP.
U saopštenju piše da ukidanje specijalizovanog odeljenja za geografiju i istoriju „pokazuje ozbiljne propuste u sistemu upisa“ i da odgovornost snosi Školska uprava Niša.
„Ukidanje odeljenja nakon što su učenici položili prijemni ispit upravo za taj smer, i to svega nekoliko dana pred upis, pokazuje potpunu neozbiljnost nadležnih i grubo narušava poverenje učenika i roditelja u institucije“, saopštio je GO SSP.
GO SSP ukazuje da, ukoliko je malo interesovanje učenika zaista razlog za ukidanje odeljenja, Ministarstvo prosvete i Školska uprava Niš duguju javnosti jasne i proverljive podatke, a „u suprotnom ostaje utisak da se o sudbini učenika odlučuje proizvoljno, ad hok i bez ikakve odgovornosti“.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.