Treći tender „Infrastrukture železnice Srbije“ za proveru statičke stabilnosti Železničke stanice u Novom Sadu je obustavljen jer se niko nije javio na javni poziv do krajnjeg roka 19. juna, prenosi portal 021.rs. Prošlogodišnja tragedija, kada se 1. novembra urušila nadstrešnica i odnela 15 života, ukazala je na hitnu potrebu za ispitivanjem objekta, čije je stvarno stanje nepoznato, a procenjena vrednost posla je 30 miliona dinara.
Ovo je već treći neuspeli pokušaj pronalaska izvođača za ovaj ključni posao. Prvi tender, koji je bio zatvorenog tipa, takođe je propao zbog nedostatka interesovanja. Drugi put, u januaru, ugovor o proceni stabilnosti potpisao je Fakultet tehničkih nauka (FTN) iz Novog Sada, u saradnji sa Institutom za ispitivanje materijala.
Međutim, iako su rezultati elaborata trebalo da budu predstavljeni početkom juna, inženjeri FTN-a do maja nisu dobili dozvolu za ulazak u staničnu zgradu, kako je obelodanio veštak Andrija Rašeta sa FTN-a tokom ispitivanja pred višim javnim tužiocem. On je potvrdio da se FTN obraćao „Infrastrukturi železnice Srbije“ za pristup objektu, ali bez uspeha, što je sprečilo početak rada na proveri stabilnosti.
„Infrastruktura železnice Srbije“ je još u novembru 2024. godine pokrenula hitan pregovarački postupak bez objavljivanja javnog poziva, zbog „osnovane sumnje da je ugrožena konstruktivna bezbednost preostalog dela objekta“, što predstavlja „neposrednu opasnost za bezbednost ljudi, saobraćaja i životne sredine“. Ipak, i pored hitnosti i procenjene vrednosti, zainteresovanih izvođača i dalje nema.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.