Danas, više od 530 miliona ljudi širom sveta, ili oko 10,5% odrasle populacije, živi sa dijabetesom, prema podacima iz novog izveštaja Međunarodne federacije za dijabetes (IDF) za 2024. godinu. Stručnjaci upozoravaju da bi bez efikasnih mera ovaj broj mogao porasti na 643 miliona do 2030. godine, a čak na 783 miliona do 2045. godine. U Srbiji, dijabetes je sve prisutniji, s visokim stopama i ozbiljnim rizicima komplikacija, naročito kod nedijagnostikovanih pacijenata, što obuhvata čak 44,7% globalnog broja obolelih. Ovo može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema poput srčanih oboljenja, moždanog udara, i oštećenja vida.
Upravo je 14. novembar, Svetski dan borbe protiv dijabetesa, bio prilika da se podigne svest o ovoj temi i istakne važnost pravovremene dijagnoze i dostupnosti terapije. Prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji, dijabetes je među glavnim uzrocima smrti i godišnje izaziva oko 6,7 miliona smrtnih slučajeva. Iako se većina slučajeva odnosi na tip 2 dijabetesa, koji je u značajnoj meri povezan sa načinom života, tip 1 dijabetes takođe zahteva posebnu pažnju i podršku zbog prirode same bolesti.
Ove brojke ne samo da naglašavaju potrebu za prevencijom i ranom dijagnozom, već i ukazuju na hitnost delovanja vlada u cilju olakšavanja pristupa neophodnim lekovima i terapijama, posebno u zemljama s nižim i srednjim prihodima gde je bolest i najviše prisutna.