Odgovor na pitanje da li će biti podignute optužnice po krivičnim prijavama za „Tržnice” čeka se već više od četiri godine. U tužilaštvu još traju i provere navoda iz krivične prijave koju je ujedinjena kragujevačka opozicija u martu 2024. godine podnela protiv trojice gradskih funkcionera zbog isplate 296 miliona dinara iz gradskog budžeta. Da li je reč o namernom odugovlačenju ili o neefikasnom sistemu za rešavanja koruptivnih predmeta?
U tužilaštvu nisu baš odmakli u postupanju po krivičnoj prijavi zbog isplate 296 miliona dinara iz gradske kase. „Započete su provere njenih navoda”, kažu iz Višeg javnog tužilaštva u Kraljevu – Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije (POSK), devet meseci posle podnošenja krivične prijave.
Podsetimo, ujedinjena kragujevačka opozicija podnela je krivičnu prijavu protiv gradonačelnika Nikole Dašića i vršioca dužnosti gradskog pravobranioca Zlatka Gorgievskog zbog zloupotrebe službenog položaja i predsednika Skupštine grada u prošlom sazivu Miroslava Petrašinovića za nesavestan rad u službi.
Gde je zapelo?
Iz POSK-a objašnjavaju za „Kragujevačke” da su 26. marta 2024. godine uputili zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja MUP-u Republike Srbije, Direkciji policije, Upravi kriminalističke policije, Odeljenju za borbu protiv korupcije, ali njihov odgovor još uvek nisu dobili.
– Kako ni posle četiri upućene urgencije nije dostavljen izveštaj ili krivična prijava o izvršenim proverama, to će po okončanju provera biti odlučeno o osnovanosti navoda podnete krivične prijave u formi javnotužilačke odluke, navela je u odgovoru po zahtevu „Kragujevačkih” rukovodilac POSK VJT- Kraljevo Sanja Protić.
Na pitanje koji su rokovi za postupanje u ovom predmetu i rokovi zastarelosti, iz POSK-a su odgovorili da je protiv Dašića podneta krivična prijava za krivično delo za koje je Krivičnim zakonikom propisano da zastarelost krivičnog gonjenja nastupa protekom roka od 30 godina, dok je protiv Petrašinovića podneta krivična prijava za delo za koje je propisano da se krivično gonjenje ne može preduzeti protekom roka od 20 godina.
Protić je napomenula da ukoliko bi se pokrenuo postupak istrage protiv određenog lica za određeno krivično delo, zakonik propisuje rok za postupanje koji se računa od pokretanja istrage, što u konkretnom slučaju nije učinjeno.
Policija „zakočila” rad tužioca
Odbornik Kragujevačke inicijative Slađan Rakić je u poslednjih nekoliko meseci dva puta odlazio u POSK i razgovarao sa Draganom Jovanovićem, javnim tužiocem zaduženim za predmet.
– Od njega smo prvi put dobili odgovor da je podneo zahtev Policijskoj upravi (PU) Kragujevac da ispita navode koje smo mi naveli u krivičnoj prijavi i da se čeka taj odgovor. Drugi put nam je rekao da ima informacije da se nešto pokrenulo sa mrtve tačke. Kada sam kontaktirao PU, rekli su mi da je jedina osoba kojoj mogu da daju podatke tužilac iz POSK-a, kaže Rakić.

On napominje da još uvek nisu saslušani Dašić, Gorgievski i Petrašinović, na koje se odnosi krivična prijava.
– Pitali smo zbog čega on kao tužilac nije uzeo te izjave, odgovorio nam je da je prebukiran, da ima mnogo prijava, a malo izvršilaca, te da je u obavezi i da odlazi u sud, zbog čega nema vremena. Uverili smo se da on ima „milion” predmeta u kancelariji, a uslovi za rad nisu dobri, male su kancelarije u kojima radi po dvoje, hodnici su prepuni predmeta, oni su i po podu, stalažama, stolicama, svuda…, kaže Rakić.
Prema njegovim rečima, sve je sistemski postavljeno tako da se koruptivni predmeti prebace iz Kragujevca u Kraljevo, gde je mali broj tužilaca, a veliki broj predmeta.
– Radi se o opstrukciji od strane države. Da država hoće to da reši, ona bi zaposlila još 20 javnih tužilaca i predmeti bi se rešili za šest meseci, godinu dana, a ne da se čeka po pet godina i duže, kaže Rakić.
On najavljuje novi odlazak u tužilaštvo u Kraljevu, gde će predati dokumentaciju do koje je došao tokom „svoje” istrage o isplati 296 miliona iz gradskog budžeta za eksproprijaciju parcela ljudima za koje tvrdi da nisu vlasnici.
– Mi ne odustajemo, tražimo da se utvrdi da li smo u pravu. Ako nismo, neka odbace krivičnu prijavu, a ako jesmo neka procesuiraju i da se pare vrate u budžet, zaključuje Rakić.
Saslušano 15 ljudi
Tužilačke odluke nema ni više od četiri godine od podnošenja krivičnih prijava zbog urušavanja dela spoljnog zida prilikom rekonstrukcije zgrade „Gradske tržnice” u julu 2020. godine. Predmet je „u radu”, a dokle se stiglo, redovno na godišnjice podnošenja prijava, po zahtevu dostupnosti informacija od javnog značaja, proverava Boris Herman, koji je u vreme podnošenja prijave 17. jula 2020. godine bio predsednik Gradskog odbora Narodne stranke u Kragujevcu. Ova stranka je podnela krivičnu prijavu protiv zakonskog zastupnika Javno komunalnog preduzeća „Šumadija” Nemanje Dimitrijevića, NN lica izvođača rekonstrukcije zgrade „Tržnice” i NN lica angažovanog za vršenje stručnog nadzora nad rekonstrukcijom zgrade.
Iste godine krivičnu prijavu je podneo i javni gradski pravobranilac Kragujevca protiv NN lica odgovornih za urušavanje. Herman napominje da su ove dve prijave objedinjene u tužilaštvu u jedan predmet.
U tužilaštvu kažu da je zbog provere navoda iz krivičnih prijava do sada obavljen razgovor sa 15 osoba, a da se „dokazne radnje” sada preduzimaju protiv dve osobe.
Herman navodi da su iz MUP-a tužilaštvu dostavili krivične prijave od aprila 2021. protiv Ace Stankovića, imenovanog rešenjem Gradske uprave za razvoj u vršenju stručnog nadzora nad izvođenjem radova na rekonstrukciji objekta Gradske tržnice, za nesavestan rad u službi, a protiv Milenka Ćuka zbog nepropisnog i nepravilnog izvođenja građevinskih radova.
Nakon sprovedenog građevinskog veštačenja od strane Gradskog zavoda za veštačenje, preduzimaju se dokazne radnje protiv A.S. i M.Ć, rečeno je „Kragujevačkim” iz POSK-a. Napominju da će „nakon ocene svih dokaza i utvrđivanja relevantnih činjenica biti doneta javnotužilačka odluka”.
Objašnjavaju da zastarelost krivičnog gonjenja koje se stavlja na teret osumnjičenom M.Ć. nastupa protekom roka od deset godina, a osumnjičenom A.S. protekom roka od 20 godina.
– Povodom pitanja o rokovima za postupanje u ovoj krivičnoj stvari, obaveštavam vas da se protiv osumnjičenih sprovodi skraćeni postupak s obzirom da im se stavljaju na teret krivična dela za koje su propisane kazne zatvora koje ne prelaze osam godina. Protiv njih nije pokrenut postupak istrage, gde je zakonom propisan rok za postupanje od dana pokretanja postupka istrage, kažu iz POSK-a.
– Od tužilaštva sam po zvaničnom zahtevu dobio četiri obaveštenja o toku postupka od 2020. do 2024. godine. Na osnovu njih meni je delovalo da se jednostavno odugovlači taj postupak, kaže Boris Herman.
On napominje da je gotovo godinu dana trajala „rasprava” tužilaštva sa Zavodom za veštačenje u Beogradu o tome da li ova ustanova može da izvrši građevinsko veštačenje ili ne. Zavod je najpre odbio da veštači pravdajući se obavezama na poslovima od državnog interesa i javnog značaja, odnosno povećanim obimom posla. Prihvatio je da radi veštačenje posle druge naredbe POSK-a.
Tužilac, međutim, nije doneo odluku ni pošto su dostavljeni nalaz i mišljenje veštaka krajem 2022. godine. Ovoga puta razlog je bila promena tužioca, budući da je postupajućem istekao „mandat” u POSK-u, te je predmet dodeljen drugom, koji treba da se upozna sa svim spisima.
– U poslednjem obaveštenju POSK-a u junu 2024. stoji da i dalje preduzimaju dokazne radnje, tj. prikupljaju potrebna obaveštenja kako bi se ocenilo da li su verovatni navodi krivičnih prijava, kao i da li je tužilaštvo nadležno za postupanje, kaže Herman.
On pretpostavlja da bi postupanje nadležnih organa u ovom predmetu bilo brže i efikasnije samo ukoliko bi javnost na tome insistirala.