
Novi studentski protest organizuje se u glavnom gradu Srbije 15. marta. Grupa studenata iz Subotice, Niša, Čačka, Loznice i drugih mesta pešači do prestonice. Vlast poručuje da će „svirati kraj“ za proteste.
Studenti koji mesecima blokiraju fakultete i protestuju nezadovoljni radom državnih institucija ponovo pešače, a ovog puta zborno mesto je Beograd.
Ka srpskoj prestonici, gde je za subotu, 15. mart najavljen veliki skup „15. za 15 – čekamo te!“, pešače studenti iz Subotice, Niša, Kragujevca, Čačka, Kraljeva, Užica, Loznice, kao i gimnazijalci iz Valjeva.
Ovo je još jedan od vidova pritisaka na državu da ispuni njihove zahteve, između ostalog da se utvrdi odgovornost za tragediju u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povređeno, kao i za napade na studente u blokadama.
Izmene i dopune Zakona o visokom obrazovanju usvojene su na prvom prolećnom zasedanju Skupštine Srbije, čime je četvrti zahtev studenata ispunjen, tvrde zvaničnici.
„Ispunili smo četvrti studentski zahtev i nadam se da ćemo se vratiti na nastavu“, izjavila je Ana Brnabić, predsednica Skupštine.
Početak sednice obeležio je sukob opozicionih predstavnika i poslanika vladajuće većine.
Zvaničnici Srbije su i ranije govorili da su svi zahtevi studenata ispunjeni, što su oni negirali, odbijajući pozive na razgovor.
Veliki protesti prethodno su održani u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu.

Od pada nadstrešnice 1. novembra, svakog dana se u 11:52 blokiraju saobraćajnice u mnogim gradovima kada se odaje 15-minutna pošta stradalima u Novom Sadu.
Sve je više protesta i u manjim mestima širom zemlje, a 8. marta u Beogradu je organizovan i skup „Rame uz rame, studenti i radnici“, kojim su studenti želeli da pokažu solidarnost sa zaposlenima.
Dan ranije studenti i srednjoškolci pozvali su na generalni štrajk organizujući više protestnih šetnji u Beogradu.
Ovo je bio drugi studentski poziv na obustavu rada, a odazvale su mu se pojedine advokatske komore, zaposleni u Narodnoj biblioteci Srbije, pojedini mediji i lanci knjižara, vlasnici malih biznisa, muzičari i glumci.
Paraleno sa njima, grupa mladih „Studenti 2.0″, noćima je ispred Predsedništva Srbije u Pionirskom parku u centru Beograda i traže od nadležnih da nastava počne najkasnije 17. marta.
Uoči studentskog protesta zakazanog za 15. mart, Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, rekao je da će vlasti „svirati kraj“ za proteste, odnosno da će tada organizatori skupa „sve baciti na jednu kartu i nasiljem pokušati da urade nešto“.
„Država je jak i organizovan sistem koji će obezbediti stabilan javni red i mir, ustavni poredak i državne institucije“, nadovezao se Ivica Dačić, ministar unutrašnjih poslova.
Poručio je da „svako ima pravo na mirno okupljanje i da niko nema pravo da napada one koji drugačije misle, a da je policija je spremna da pruži sopstveni doprinos svemu tome“.
Pogledajte video: Zašto „Studenti 2.0″ protestuju ispred Predsedništva Srbije
Studenti beogradskih fakulteta iznenada su u ponedeljak uveče 10. marta blokirali zgradu Radio-televizije Srbije (RTS) u centru Beograda i tu ostali 22 sata, nezadovoljni izveštavanjem državne televizije o njihovim višemesečnim protestima.
U prvim satima blokade došlo je do incidenata između policije i studenata, a jednom policajcu je povređeno oko.
U ponedeljak veče i studenti iz Novog Sada su blokirali zgradu Radio-televizije Vojvodine (RTV) u znak podrške kolegama iz Beograda.
Pogledajte video: Kad vest stigne ispod prozora – studentska blokada RTS-a
Višednevna pešačenja i stotine pređenih kilometara
Do sada je organizovano nekoliko studentskih protestnih pešačenja.
Studenti beogradskih fakulteta hodali su do 80 kilometara do udaljenog Novog Sada.
Pešačilo se i do Kragujevca kada je 15. februara na Sretenje organizovan novi protestni skup.
Skoro svi su prešli oko 150 kilometara.
Hodala je i grupa studenata zrenjaninskog Tehničkog fakulteta „Mihajlo Pupin“ do Vršca kako bi učestvovala u velikom skupu održanom u nedelju, 23. februara.
Skoro 300 kilometara dalje, u Zaječaru, dan ranije, organizovan je najveći skup u istočnoj Srbiji.
Sa različitih strana, ali zbog istog cilja, brojni studenti iz Srbije pešačili su i do Niša, gde je 1. marta održan protest pod nazivom „Studentski edikt“.