Govornici na skupu „Sve se vidi na Vidovdan“ u Kraljevu ocenili su danas da se bliži kraj vlasti Srpske napredne stranke (SNS) i da će studentski pokret doneti promenu koja je neophodna srpskom društvu.
Docent na Učiteljskom fakultetu u Beogradu Nemanja Karović kritikovao je politiku aktuelne vlasti rekavši da ljudi koji vode Srbiju ne prezaju ni od čega.
„Oni koji nad nama vladaju mogu da zamisle Srbiju i bez Kosova i Metohije i bez pitke vode, pravde, ljudskosti. Jedino ne bi mogli da zamisle Srbiju bez svoje vlasti, ali takve tiranske ideje nisu za politiku nego za zatvor“, kazao je Karović, preneo je portal N1.

Po njegovim rečima, stanje u zemlji je loše, ali je sloboda blizu i građani treba da budu istrajni.
„Naše vreme je teško, ali naša odluka je laka. Pitanje je hoćemo li slobodu ili SNS kartel, hoćemo li istinu ili Informer, hoćemo li ustati za Srbiju ili pasti pod mafiju“, rekao je on.
Profesorka Univerziteta u Prišitini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici Miona Petrović kazala je da su ugrošene srpske obrazovne institucije na Kosovu, a da vlast u Beogradu to dopušta.
„Od svih prethodnih prepuštanja obeležja srpske državnosti – i Gazivoda, tablica, dinara. Ovo poslednje, koje se odnosi na Univerzitet, uistinu je najperfidnije. Režim navodno nema veze s tim. Sve se vidi na Vidovdan, te ćemo sačekati odgovore nadležnih koje se tiču sporazuma na osnovu kojih nas popisuju institucije nama nepoznate i samoproglašene države“, rekla je profesorka.
Po njenim rečima, najveću političku korist od normalizacije odnosa imaju politički lideri u Beogradu i Prištini.
„Srpski i albanski narod ostaju na marginama procesa. U poslednjih nekoliko godina više desetina hiljada Srba odselilo se sa KiM. Vladajuće strukture u Beogradu situaciju Srba na Kosmetu javno čak ni ne pominju, već je koriste kao potvrdu lojalnosti međunarodnim centrima moći, očekujući blaži odnos za probleme unutar Srbije“, kazala je ona.
U centru Kraljeva okupilo se oko 18 časova više hiljada građana na poziv studenata u blokadi.
Pre početka glavnog dela programa okupljeni su dočekali učesnike Vidovdanskog marša, koji su pešačili od Kragujevca.
Okupljeni uzvikuju „Pumpaj“ i nose transparente sa natpisom „Studenti pobeđuju“.

Šta vi mislite?
Uključite se u diskusiju ili pročitajte stavove drugih čitalaca.