Rasprodaja „rashodovanih“ vojnih pasa za simboličnih petsto dinara u Srbiji, oglasom niške kasarne „Knjaz Miloš“, izazvala je burne reakcije u javnosti, postavljajući pitanje dobrobiti životinja i bezbednosti. Za razliku od Srbije, nemački Bundesver ima drugačiji pristup: službene pse koji više nisu aktivni ne prodaje, već ih zbrinjava uz doživotnu novčanu naknadu i plaćene veterinarske troškove.
Ministarstvo odbrane Srbije objasnilo je nisku cenu željom da se psi što pre udome i ostatak života provedu kao kućni ljubimci. Tvrde da pse često preuzimaju njihovi bivši vodiči ili vojnici, iako je oglas otvoren za sve građane. U pitanju su nemački i belgijski ovčari, šarplaninci i labradori, koji su kao tragači, čuvari i zaštitni psi došli u godine za penziju. Javljaju se kritike zbog potencijalne opasnosti udomljavanja treniranih zaštitnih pasa kod neobučenih civila.
U nemačkom Bundesveru, potpukovnik Danijel Hojhert iz Škole za službene pse objašnjava da se psi ne prodaju nakon što su služili državi. Prva opcija je da bivši vodič preuzme psa, uz mesečnu naknadu od 75 evra i plaćene veterinarske troškove od strane Ministarstva odbrane. Ako to nije moguće, traže se drugi vojnici ili civili sa liste zainteresovanih, pri čemu se procenjuje slaganje sa psom. Ipak, zaštitni psi, trenirani za napad, nikako se ne daju osobama bez posebne obuke. U Nemačkoj, pas doživotno ostaje vlasništvo vojske, koja može da ga oduzme u slučaju loših uslova držanja. Sličan je pristup i sa policijskim psima u Nemačkoj.