Prevare sa vraćanjem kilometraže na polovnim automobilima i dalje koštaju kupce u Srbiji milione dinara godišnje, pokazuju podaci kompanije carVertical. Vozači koji nesvesno kupe ovakva vozila ne samo da preplate, već se suočavaju i sa skupim popravkama.
Istraživanje otkriva da su prevare prisutne u svim cenovnim rangovima, ali je rizik veći kod jeftinijih automobila. Kod vozila vrednosti do 600.000 RSD, čak 6,1 odsto proverenih automobila imalo je nameštenu kilometražu. Kupci ovakvih vozila često preskaču provere istorije ili servise, što prevaranti koriste da veštački podignu cenu.
Iako su prevare češće kod jeftinijih modela, luksuzni automobili donose veću finansijsku štetu. Manipulacija kilometražom kod skupljih vozila može dovesti do preplate od hiljada dinara, jer prevaranti ciljaju veću zaradu.
Kako bi se izbegle ovakve prevare, stručnjaci savetuju obaveznu proveru istorije automobila, posebno podataka o pređenoj kilometraži. Upozoravaju na sumnjivo niske cene i pritisak prodavaca da se brzo donese odluka. Takođe, izlizanost unutrašnjosti vozila (volan, ručica menjača, papučice) može biti jasan pokazatelj da je automobil prešao mnogo više kilometara nego što je oglašeno.