Većina nedostataka predsedničkog sistema ogoljeni su tokom krize nakon pada nadstrešnice.
Koliko god predsednik republike govorio da je on predsednik svih Srba, pokazalo se da to nije tačno i da je on predsednik članova vladajuće partije, inače ne bi u večeri kada je pala nadstrešnica izašao u medije da ubedjuje narod kako nadstrešnica nije rekonstruisana. Ne bi skretao fokus sa studentskih protesta nazivajući ih obojenom revolucijom, zatim izmišljajući da bilo ko u Srbiji želi otcepljenje Vojvodine, ne bi pretio profesorima da neće primiti plate i ne bi nazivao novinare koji prenose studentske proteste imbecilima.
Kralj, za razliku od predsednika ne zavisi od bilo kojih izbora te ne mora da manipuliše gradjanima da bi za njega glasali i predstavlja sve građane.
Kralj u parlamentarnoj monarhiji, za koju se POKS zalaže ima mnogo manja ovlašćenja od sadašnjeg predsednika Republike, ali isto tako predstavlja i faktor stabilnosti za razliku od predsednika Republike koji organizuje kontramitinge koji predstavljaju opasnost za građanski rat.
Predsednik republike, umesto da gleda kako da reši probleme u društvu, obilazi Srbiju, tačnije svoje članove po Srbiji, ubedjujući ih da su studenti strani plaćenici koji žele da sruše državu.
Kralj je prvi kritičar vlasti, ali i opozicije, koji ne može biti medijski zapostavljen.
Imali smo i primer kako izgleda vladavina prava u vreme Kraljevine, kada je Kralj Petar I Karađorđević izgubio sudski spor od seljaka iz Topole oko međe.
Predsednički sistem je mnogo skuplji,jer jedni predsednički izbori koštaju koliko 30 godina održavanja Belog dvora i apanaže Kraljevskoj porodici.
Kraljevine predstavlja tradiciju, a sve Kraljevine u Evropi su međusobno povezane rodbinskim ili kumovskim vezama.
Potrebno je otvoriti širu raspravu o ovoj temi sa gostovanjima na televiziji i tribinama po gradovima kako bi narod bio upoznat sa svim argumentima za i protiv Kraljevine. Svakako od ovoga ne može biti gore.
Milan Tanović Tane, predsednik GO POKS Kragujevac