Vlada Srbije produžila je Uredbu o ograničenju cena derivata nafte u narednih 60 dana, ali u tom roku argumentovaću da nema više potrebe za određivanjem maksimalnih cena i da one neće „eksplodirati“, rekao je danas generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović.
On je, gostujući na RTS rekao da se cene ograničavaju već pet godina i da ako se opet „zategne situacija“, istog časa vlada može da reaguje.
U narednih 60 dana najviša maloprodajna cena za evrodizel i evropremijum BMB 95 biće jednaka prosečnoj veleprodajnoj ceni, uvećanoj za trgovačku maržu od dvadeset jedan dinar. Istovremeno cena evrodizela namenjena poljoprivrednicima iznosiće 184 dinara.
Naftne kompanije, prema rečima Mićovića, imaju problem dugoročnog planiranja i investiranja zbog ograničenja cena i nadaju se da je period od 60 dana, koji je Vlada odredila, zapravo nagoveštaj da treba da se oslobodi tržište.
„Ovo je peta godina da Vlada reguliše cene i u tim periodima je bilo zaista ozbiljnih perioda gde je to bilo sasvim korektno i prihvatljivo za sve, i za potrošače i za naftni sektor. Ali kada god su te nagle promene, ne možete vi administrativnim putem, sve da imate najbolju nameru, da oslikate tržišna kretanja, jednostavno je nemoguće“, rekao je Mićović.
Naveo je da će u narednih šezdeset dana pokrenuti jednu inicijativu i argumentovano potvrditi da nije potrebno više da se reguliše cena koja i bez intervencije Vlade neće „eksplodirati“.
„Mi smo tražili, recimo, u nekoliko navrata da se na autoputu u ovom periodu velikog tranzita, oslobode cene. Bile bi možda dva, tri dinara više cene na samom autoputu“, naveo je Mićović.
Dodao je da bi Vlada, u slučaju da se ponovo „zategne“ situacija na Bliskom istoku, mogla istog trenutka da reaguje.
Istakao je da mnoge zemlje izađu iz regulacije cena, pa se vrate nazad i da je Hrvatska to radila poslednjih godinu dana.

Šta vi mislite?
Još nema komentara. Budite prvi koji će otvoriti diskusiju.