Koncertom kamerne muzike Zlatana Vaude, održanom u Prvoj kragujevačkoj gimnaziji, otvoren je 50. OKTOH. Spomen park „Kragujevački oktobar“, tradicionalnu umetničku manifestaciju organizuje se pod pokroviteljstvom grada Kragujevca, Ministarstva kulture, u saradnji sa Muzičkim centrom, Prvom i Drugom kragujevačkom gimnazijom.
„Oktobru hododarje – OKTOH“ u svom nazivu, nedvosmisleno upućuje na slojevito značenje-darivanje umetnosti, stvaralačkih i izvođačkih dela, kragujevačkoj publici u znak sećanja na žrtve oktobra 1941. godine.
Karakter same manifestacije definisan je 1975.godine, formiranjem Saveta, čiji su članovi eminentni stručnjaci iz oblasti muzike, uz istaknute pojedince iz drugih oblasti kulturnog i umetničkog života.
Miodrag Azanjac, uz Zlatana Vaudu, Mladena Jagušta, Miroslava Čangalovića dali su nemerljiv doprinos sadržaju OKTOH-a.
Punih 50 godina, kroz program manifestacije afirmiše se kamerna muzika visokih umetničkih vrednosti, kontinuirano se vrši edukacija mladih kroz njihovo angažovanje u svetu muzike, šalje svetu najsnažnija antiratna poruka na univerzalan način.
Zlatan Vauda je ostao zabeležen kao jedan od umetnika koji je ostavio veliki značaj u razvoju i trajanju manifestacije.
Njemu u čast, ove godine, jubilarni pedeseti OKTOH. Program „Kamerna muzika Zlatana Vaude“ organizovan je u saradnji sa Kulturnim centrom Beograda.
Izvođači kamerne muzike Zlatana Vaude kojim je otvoren ovogodišnji OKTOH su eminentni umetnici iz Beograda.
Zlatan Vauda,rođen je 1923. kod Maribora.
Tokom rata sa porodicom deportovan je u Srbiju.
Po dolasku u Kragujevac okuplja slovenčku zajednicu u hor kojim je dirigovao.
Vauda je sticajem okolnosti u poslednji čas izbegao oktobarsku tragediju 1941.godine.Posle rata, studirao je na Muzičkoj akademiji u Beogradu.
Njegov kompozitorski opus obuhvata više od 200 dela.
Autor je prve dečije opere u bivšoj Jugoslaviji – Ježeva kućica koju je komponovao 1957. godine, prema priči Branka Ćopića.
Vauda je komponovao i vokalno instrumentalna dela za dva Velika školska časa. Na polju kamerne muzike ostavio je brojna dela, gudačke kvartete, dela za klarinet, flautu, kao i brojne solo pesme i cikluse za vokale i klavir.
Zlatan Vauda je 40 godina radio kao dirigent, umetnički rukovodilac dečjeg hora RTV Beograd, a taj period se smatra zlatnim dobom ansambla, koji je nastupao između ostalog i na Velikom školskom času od 1975 do 1991.godine.
Dobitnik je više od 50 nagrada za kompozitorski, dirigentski, pedagoški rad, među kojima je i Vukova nagrada.
Umro je u Beogradu 2010.godine.